Daň z nemovitosti nezvedejme, ale zrušme
Bohužel spíše se dočkáme pravého opaku, tedy jejího dalšího zvyšování. Tyto peníze totiž jdou přímo do rozpočtu obce, na jejímž území se daná nemovitost nachází. Radnice navíc mohou její výši samy ovlivňovat a zvyšovat si tak vlastní příjmy, což nezřídka také dělají. Každoročně místní koeficient využívaný k výpočtu této daně zvýší zhruba desetina měst a obcí.
Dlouhodobě se o to snaží také starostové pražských městských částí, kteří v tomto smyslu už několik let tlačí na vedení magistrátu. To jediné může koeficient měnit. Zatímco dříve byly tyto hlasy často nevyslyšeny, nyní by mohly padnout na úrodnou půdu. Týdeník Respekt napsal, že by se daň z nemovitosti v Praze mohla zvýšit na dvojnásobek. Ale prý až po blížících se eurovolbách.
Pojďme hned na začátku debaty o zvyšování daní nastolit opačný návrh – daň z nemovitosti zrušme. Kromě toho, že jde fakticky o mnohonásobné zdanění, nemá její výběr žádný velký smysl. Představuje jen zlomek příjmů obcí, navíc stát má s jejím výběrem obrovské stamilionové náklady. A těch zbytečných úředníků! Nechci ani počítat, kolik lidí se kvůli tomu zaměstnává – jen to posílání složenek s aktuální částkou. Daň z nemovitosti také obtěžuje stovky tisíc domácností, které musí každým rokem zjišťovat, kolik mají vlastně platit.
Systém této daně je netransparentní, protože se může každý rok měnit podle libovůle místní radnice. Například mám větší výdaje a potřebuju je pokrýt, tak zvýším daň a oberu majitele domů. Naopak blíží se volby a chci získat lidi na svou stranu? Není nic lepšího, než na poslední rok daň snížit. I když pravda, k druhé situaci dochází přece jen o poznání méně. Mnohem častěji končí vybrané peníze utopené v nesmyslných předražených projektech.
RNDr. Evžen Korec, CSc., Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Dům
- Léto je na chalupě ideálním časem pro rekonstrukci topení. Dobré je však mít již vyřešené zateplení a výměnu oken
- Starší byty pokračovaly ve zdražování, růst dosáhl meziročně až 29 procent
- Komunitní energetika láká české chalupáře k investicím do FVE panelů. Solární systém má na chatě pětina, dalších 30 % pořízení zvažuje
- Energošmejdi útočí na domácnosti i obce, účtují si paušální poplatky za nic
- Pražský trh s byty opět ožívá: Malometrážní byty v čele růstu cen
- Delší i kratší výpadky proudu zásadně ovlivňují chod firem. Zastaví se výroba, vypne se chlazení či servery, ale dochází také k ohrožení bezpečnosti zaměstnanců a zákazníků. Jak tato rizika co nejlépe eliminovat?