Na podobu obytného prostoru se vyplatí nahlížet komplexně

Rubrika: Interiéry
Jana Brožková (Bydlet.cz), 2.05.2019
Vizualizaci řešte hned na začátku Při rekonstrukci či výstavbě nových domů může lidem významně ušetřit peníze i čas spolupráce s interiérovými designéry. Díky vizualizaci prostor provedené hned na začátku stavebního projektu jsou k dispozici přesné instrukce k podobě nového domova. S čím dalším designérské studio pomůže?

Ceny nemovitostí jsou v současné době vysoké a podmínky pro získání hypotéky se stále zpřísňují. Lidé tak při pořizování nového bydlení i rekonstrukcích pečlivě zvažují všechny náklady. Jedním z nich může být i spolupráce s designerským studiem na vizualizaci budoucí podoby obytného prostoru. Pojem „interiérový designér“ může evokovat drahou a neobvyklou záležitost, tento pohled je ale poněkud zkreslený. „Zatímco v zahraničí je tato služba stejně běžná jako kadeřník či autoservis, lidé v Česku si na ni teprve zvykají a možná dost často mají pochyby, co naše práce obsahuje,“ konstatuje designérka Jana Collins ze společnosti Senses Studio, načež dodává: „Jedná se o prostorové řešení, rozvržení, vytvoření konceptu a následného návrhu. Souběžně probíhají návštěvy showroomů, zajištění vzorků materiálů i nákupy dekorací. Designér dokonce může vzít klienta i na zahraniční veletrh.“ Majitelům nového bydlení tak může spolupráce s bytovým designérem ušetřit nespočet času, starostí a ve výsledku rovněž finančních prostředků. Ty pak především z důvodu následných úprav a řešení nedostatků, které mnohdy vyvstanou až po dokončení nových prostor.

Vizualizaci řešte hned na začátku

Těmto komplikacím lze předejít, pokud se majitelé nemovitosti hned na počátku výstavby obrátí na odborníky a nechají si zpracovat vizualizaci interiéru. „Ideální je začít s designérem spolupracovat ještě v době před zahájením rekonstrukce nebo výstavby. Celý proces je pak mnohem snazší a plynulejší. Díky fotorealistické vizualizaci máte nejen představu finálního výsledku, ale výhodou je také rozpočet a časový harmonogram,“ potvrzuje Ivana Slavíková, majitelka Linie Design Studia. Doplňuje pak, že využít služeb designérů lze i v průběhu stavby, když si lidé nevědí rady a nejsou schopni dotáhnout projekt do konce. V této fázi už je však nutné počítat s určitými kompromisy. To kvituje i Jana Collins, která dodává, že pro mnoho klientů může být ještě lepším řešením požádat o konzultaci s designérem již při samotném výběru nemovitosti. „Designér na první pohled uvidí úskalí prostoru a může vás již předem upozornit na možné problémy nebo náročnější aspekty. Tímto postupem se tedy vyhnete spoustě chyb. Návrhář může daný prostor ještě hodně upravovat a nastavovat pro stanovené potřeby,“ říká Jana Collins.

Na rekonstrukci se vyplatí nahlížet komplexně

V případě rekonstrukcí je situace obdobná. Spolupráce s designéry pomůže nahlížet na celý proces komplexněji, odborník poradí s výběrem materiálů i řemeslníků. „Designér stále hlídá nosnou myšlenku prostoru, aby nedošlo ke změnám, jež se pro daný prostor nehodí. Vnímá úskalí, navrhuje možná řešení i možné kombinace materiálů a barev. Spolupráce ušetří čas a též finance – většinou totiž máme již nasmlouvané partnery, u nichž klient dostane i lepší cenu a servis,“ říká Jana Collins ze Senses Studia. Díky vizualizaci je pro novostavbu i rekonstrukci stále k dispozici jasná linie, po které se pohybovat směrem k vytouženému interiéru bez zbytečných zádrhelů. „Návrh interiéru pomůže vyvarovat se kupříkladu zbrklých výhodných nákupů, po nichž doma může zbýt něco, co se tam vlastně vůbec nehodí nebo co v horším případě nesplňuje očekávání funkčnosti či míry kvality,“ podotýká Ivana Slavíková z Linie Design Studio. „Designér rovněž spolupracuje s takovými dodavateli a řemeslníky, s nimiž má dobrou zkušenost. Nestane se tedy, že se bude muset spolupráce s firmou ukončit, protože svou práci neodvedla dobře či si účtuje neočekávané výdaje,“ dodává Slavíková.

Designéři představí nové a neznámé trendy

Jak již bylo zmíněno v úvodu, spolupráce s designéry obsahuje i konzultace nebo konkrétní výběr materiálů, doplňků či dekorací. Bytoví návrháři v tomto ohledu sledují nejnovější trendy a mohou tak nabídnout nové a moderní možnosti. Co se týče například barev, jsou letos v kurzu syté odstíny jako lilkově fialová, námořnická modř, zářivá zelená nebo burgundská červená. V popředí zájmu zůstávají také barvy pastelové. Ze stylů frčí retro, skandinávský styl a též industriální či vintage. Velmi trendy je i použití obkladů, jak v běžných velikostech, tak velkoformátových. Hitem současnosti jsou obklady a dlažby v kovovém designu nebo ve vzhledu onyxových kamenů. Moderním prvkem jsou rovněž fotoobklady, které na český trh pronikly teprve nedávno. „Obklady s vysoce kvalitním fotopotiskem dokážou prostor dokonale dokreslit a podtrhnout jeho výjimečnost. Díky speciálnímu tisku za pomoci nejmodernějších technologií je obraz detailní a zcela přirozený. Lidé si mohou pořídit de facto jakýkoliv motiv a v jakékoli velikosti, a to od jedné dlaždice až po motiv přes celou stěnu,“ uvádí Andre Beurskens z C Art studia, které jako první na českém trhu fotoobklady realizuje.

Názory na článek  Na podobu obytného prostoru se vyplatí nahlížet komplexně
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie

Články Interiéry