Nemovitosti v záplavových zónách jsou prodejné podle zón rizika

Jana Brožková (Bydlet.cz), 29.05.2019
Uplynulo šest let od posledních větších povodní v Česku, při kterých zemřelo 15 lidí. Nemovitosti v nejvíce zasažených lokalitách jsou stále špatně prodejné. Jedná-li se o čtvrtou záplavovou zónu, prodávají se i za polovinu hodnoty, kterou by měly na jiném místě. Přesto, že pod tlakem vysokých cen obecně sílí poptávka právě po levnějších nemovitostech (výrazně například u panelových bytů), domů, jimiž se prohnala velká voda, se tento trend netýká. Jsou totiž nepojistitelné, respektive je pojišťovny odmítají pojistit na riziko povodní. A tato skutečnost komplikuje získání hypotéky.

Vydatné květnové deště i letos způsobily v některých tuzemských lokalitách bleskové záplavy a v následujících dnech meteorologové očekávají další vzestup hladiny řek. Poslední velké povodně přitom začaly před šesti lety, konkrétně 29. května 2013. Zasáhly celkem 970 obcí, z větších měst vedle Prahy například Ústí nad Labem, Děčín, Plzeň a České Budějovice. Makléři společnosti M&M Reality se shodují na tom, že nemovitosti v nejrizikovějších lokalitách je stále velmi komplikované prodat. Jejich hodnota neroste a tuto situaci neovlivnil ani extrémní hlad po nemovitostech, který jsme sledovali v posledních letech. Stěžejní je každopádně stupeň záplavové zóny.

Téměř všechny pojišťovny používají pro stanovení rizika povodní aplikaci ČAP, která vyhodnocuje čtyři rizikové zóny:

1. – zóna se zanedbatelným rizikem povodně

 

2. – zóna s nízkým rizikem povodně (území 100leté vody)

 

3. – zóna se středním rizikem povodně (území 50leté vody)

 

4. - zóna s vysokým rizikem povodně (území 20leté vody)

Stupně 1, 2 a 3 jsou podle makléřů společnosti M&M Reality většinou dobře prodejné, nejvyšší stupeň je ale problémový, a to pro klienty, banky i pojišťovny. Ve čtvrtých záplavových zónách se nemovitosti prodávají za nižší ceny, ve zmíněných městech v průměru o 20 až 30 procent, v extrémních případech ale až o 50 procent, než srovnatelné objekty mimo oblasti s vysokým rizikem povodně.

Konkrétní příklad uvádí Tomáš Hanauer, vedoucí pobočky v Ústí nad Labem společnosti M&M Reality: „Dvoupodlažní rodinný dům v pěkném stavu o rozloze 160 metrů čtverečních v Neštěmicích, které byly jednou z částí Ústí nad Labem zaplavených v červnu 2013, má v tuto chvíli hodnotu okolo 2,3 milionu korun. Zhruba za stejnou částku by byla srovnatelná nemovitost prodejná i v květnu 2018, její hodnota tedy od loňska nevzrostla. Mimo záplavovou oblast by byl tento dům ale okamžitě prodejný za částku o 700 tisíc vyšší.“

V Děčíně, tedy v dalším z měst zasažených povodní před šesti lety, se cenový rozdíl v oblastech ohrožených povodněmi a mimo ně pohybuje v průměru okolo 20 procent. „Lidé už jsou opatrní, co se záplav týče. Mimo jiné proto, že po té velké povodni v roce 2002 se říkalo, že bude alespoň 100 let klid. A místo toho přišla další za pouhých 11 let,“ konstatuje Ivan Novák z tamní pobočky společnosti M&M Reality.

Zájemci o koupi nemovitosti většinou riziko povodní řeší. „Klienti bývají o povodňovém riziku v konkrétních lokalitách velmi dobře informovaní, většina z nich se o tuto problematiku sama zajímá. Naši makléři pak samozřejmě v rámci prohlídek nemovitostí potenciální kupce také informují, a to především je-li z tohoto důvodu nemožné získat na koupi nemovitosti hypotéku,“ říká Jan Martina z pražské pobočky společnosti M&M Reality.

Radka Čejková, jednatelka společnosti  M&M Pojišťovací dodává, že v některých případech nemusí být nepojistitelnost těchto nemovitostí nezvratná. „Musím upozornit na rozdíly v mapách. Existují případy, kdy digitální povodňové plány jednotlivých obcí u konkrétních nemovitostí neuvádějí žádné nebezpečí povodní, ale pojišťovny těm samým domům přisuzují vysoké riziko, například proto, že neberou v úvahu protipovodňová opatření, jako jsou místní nebo mobilní protipovodňové zábrany. Na základě zkušeností doporučuji, obrátit se v těchto případech přímo na konkrétní pojišťovnu a požádat o posouzení a snížení rizika. U mnoha případu může pojišťovna vyhovět,“ konstatuje Čejková.

Konkrétní příklad rozdílu v pojištění:

Rozdíly v pojistném za riziko povodně a záplavy jsou výrazné. Konkrétně u rodinného domu s pojistnou částkou 3, 5 milionu se liší takto:

Zóna 1: cena za riziko povodně a záplavy v základu: 551 /pojistný rok

Zóna 2: cena za riziko povodně a záplavy v základu: 2120 /pojistný rok

Zóna 3: cena za riziko povodně a záplavy v základu: 3923 /pojistný rok

Zóna 4: nepojistitelné nemovitosti

Pramen: M&M Pojišťovací, květen 2019

Názory na článek  Nemovitosti v záplavových zónách jsou prodejné podle zón rizika
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Ceny nemovitostí