Jak přežít léto bez klimatizace?

Rubrika: Interiéry
Jana Brožková (Bydlet.cz), 30.06.2019
Protisluneční zasklení je vhodné pro velké plochy

Horké letní dny jsou tu a vy se děsíte těžkého nedýchatelného vzduchu v interiéru natolik, že uvažujete nad nákupem protisluneční folie na okna? Tak pozor! „Co se týče dodatečných protislunečních folií, buďte obezřetní. Protisluneční folie vyžadují zcela precizní nalepení, jinak pod nimi vznikají nevzhledné bubliny. Navíc ani při dokonalém nalepení nemusí jít o trvalé řešení. Vlivem údržby může snadno dojít k jejich poškození,“ upozorňuje Ing. Pavel Kašpar, manažer montáží společnosti VEKRA. Pokud přeci jen uvažujete o zatmavení oken, existuje lepší řešení, a to přímo protisluneční zasklení.

„Protisluneční zasklení nabízí dvě možnosti – absorpční a reflexní. Absorpční spočívá ve speciálně probarveném skle, které sluneční světlo a teplo absorbuje, ale nepropustí dovnitř. Kvůli ochraně před teplotním šokem je ale potřeba jeho kalená podoba. U reflexního zasklení se zase jedná o sklo potažené vrstvou oxidů kovů, která sluneční záření dopadající na okna odráží,“ říká Ing. Pavel Kašpar z VEKRY a dodává: „Protisluneční zasklení je vhodné zejména pro velké prosklené plochy orientované na jih. Vzhledem k tomu, že sklo je zabarvené, nebo se zrcadlícím efektem, vždy byste měli dopředu přesně vědět, jak bude vypadat výsledný efekt, abyste nebyli následně překvapeni.“

Další možností, jak si zpříjemnit horké letní dny v interiéru je samozřejmě stínění. Výhodnější je exteriérové, než interiérové, které není tak izolační. „Šikovná je instalace venkovního stínění, které zadrží teplo ještě venku, před oknem a vnitřní teplotu tak velmi účinně snižuje. Navíc je možné naistalovat i teplotní čidla, která zajistí stažení venkovních clon při určité nastavené teplotě v bytě,“ popisuje Ing. Milena Tomčíková produktová manažerka VEKRY. Venkovní žaluzie či rolety lze na okna instalovat i dodatečně.

TIP na správné větrání: Přežít letní horka vám pomůže také správné větrání. Ideální dobou pro větrání je brzké ráno, nebo pak večer po západu slunce. Okna orientovaná na opačné světové strany otevřete na jedné straně dokořán, na druhé pak na ventilaci. Tím vytvoříte průvan. Přes den okna zavřete a zatemněte! Pokud budete větrat odpoledne v největším žáru, pustíte do bytu horký vzduch, kterého se jen těžce zbavuje.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie

Články Interiéry