Odborná způsobilost u makléřů: při její absenci jde klientům o velké peníze

Jana Brožková, 17.7.2019
Příprava právních dokumentů z volně stažitelných vzorů či podle internetových generátorů. I na takové amatérské podklady je možné narazit v rámci realitního trhu. Přitom se týkají milionových transakcí a hazardují s celoživotními úsporami. „Bohužel, stále se setkávám u konkurence s tím, že jsou například v kupních a rezervačních smlouvách velké chyby a ve výsledku klienta poškozují. Nejčastěji se jedná o makléře, kteří pracují na vlastní zodpovědnost,“ prohlásila Andrea Daňhelová, jednatelka a ředitelka provozu, právní a compliance ve Fincentrum Reality. Přední česká realitní kancelář zintenzivnila kurzy právního vzdělání nejen pro začínající makléře a profesionální podporu v této oblasti.

S příchodem návrhu zákona o realitním zprostředkování by se měly zpřísnit podmínky pro makléře. Ti by měli prokázat svoji odbornou způsobilost, nováčci zase projít zkouškou v rámci profesní kvalifikace. „Už dlouhodobě voláme po tom, aby se zpřísnily požadavky na realitní zprostředkovatele. Často se mi totiž dostane do rukou smlouvy od konkurence nebo samostatných makléřů, které jsou připraveny neprofesionálně. Vždy se naštěstí nesrovnalosti podařily uvést do pořádku ve prospěch našeho klienta,“ popisovala Andrea Daňhelová z Fincentrum Reality.

Česká republika je makléřskou velmocí, s vidinou rychlého výdělku se do této profese vrhá mnoho lidí pracující na vlastní pěst. Nejčastěji poté chybují v přípravě rezervačních nebo kupních smluv. „Podle nich jsou tyto podklady pouhou formalitou a stačí, když si je stáhnout z internetu, pokud se vůbec rozhodnou uzavřít s klientem smlouvu písemně. Horší varianta je, když makléř smlouvu napíše zcela samostatně, nebo dokonce sám zapracovává připomínky právních zástupců klientů. Ne vždy však přípravu tito makléři podcení, nicméně dojedou na špatnou volbu právníka, který nemá s realitním trhem žádné zkušenosti, a podle toho to pak vypadá. Je to totiž stejné, jako po obvodním lékaři požadovat, aby vám vrtal zub. Bohužel, přípravy smluv se nejvíce podceňují,“ dodala Andrea Daňhelová, podle které by měly mít kvalitní realitní kanceláře samostatné právní oddělení. „Existuje spoustu prvků, které mohou celou smlouvu zneplatnit, a proto je nutné znění vždy konzultovat s experty.“

Fincentrum Reality pro začínající makléře rozjelo adaptační program, ve kterém nováčky vyškolí. Zároveň procházejí vstupním čtyřkolovým školením – absolvují právní vzdělávací cyklus, musejí mít základní znalosti o marketingu, a nakonec skládají makléřskou zkoušku. „Její nesplnění znamená ukončení spolupráce s naší společností,“ dodala Andrea Daňhelová. „Výhodou v našem adaptačním programu je také to, že si nováčci zajistí téměř okamžitě ohodnocení.  Obecně v realitním světe platí, že prvních šest měsíců bývá makléř až na výjimky bez příjmu.“

 




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Dům