Pravidelná údržba kotle prodlouží jeho životnost

Rubrika: Technika
Markéta Höfferová (Kurzy.cz), 18.07.2019

Topná sezóna již dávno skončila, a proto je nyní důležité zkontrolovat, jak se toto náročné období projevilo na stavu našeho topného zařízení. Každoroční pravidelná údržba může zamezit nepříjemným překvapením s příchodem další zimy, tak i vyšším nákladům na topení, které neudržovaný kotel přináší. Správně provedená údržba navíc významně prodlužuje životnost a správnou funkčnost topného zařízení. Včasné odhalení nedostatků tak může ušetřit nemalé prostředky.

„U plynových kondenzačních kotlů je nutné provádět údržbu jednou ročně. Autorizovaný servisní technik vám zajistí, že kotel s příchodem další zimy dobře a úsporně poslouží,“ vysvětluje Lukáš Lagron, hlavní technik společnosti Brilon. V rámci pravidelné údržby se čistí teplosměnná plocha od nečistot vzniklých při spalování, což výrazně zvyšuje účinnost kotle. Analyzátorem spalin se kontrolují, případně upraví, spalovací poměry v kotli a ověří těsnost spojů odvodu spalin. „Technik má odpovídající vybavení, aby zjistil i účinnost kotle. Špatně seřízený kotel totiž může zvyšovat náklady na vytápění a ohřev teplé vody,“ dodává. Odborný servis také bývá také jednou z podmínek prodloužené záruky.   

Kontrolu provádějte i při výměně oken nebo topení
Odborníci doporučují provádět kontrolu nastavení kotle například i po rekonstrukci oken, výměně otopných těles či jiné výraznější změně v tepelných podmínkách domu. „Stává se, že výměnou oken za nové se změní podmínky ve vytápěných prostorách, a je proto nutné i změnit nastavení kotle. Zkušený technik vám zjistí například i počet startů kotle, což je důležitý ukazatel jeho správného nastavení,“ popisuje Lukáš Lagron. Ideálním časem pro údržbu jsou právě měsíce po skončení topné sezóny, kdy technici mají kapacitu a mohou se ročním kontrolám plně věnovat. Navíc nutná odstávka kotle v teplých měsících nenaruší komfort domácnosti tak jako s příchodem podzimu.

Pro dobře proškoleného odborníka jde většinou o rutinní záležitost, které obvykle zabere maximálně jednu až dvě hodiny a pro chod domácnosti není nijak zatěžující.


Názory na článek  Pravidelná údržba kotle prodlouží jeho životnost
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Technika