Popularita dálkového ovládání roste, v domácnostech ho nahradí automatizace

Do budoucna ovládání domácnosti obstarají mobily Dálkové ovládání různých zařízení v domácnosti se stalo v posledních pěti letech běžným standardem. Podle aktuálních statistik roste obliba tohoto řešení každoročně o sedm procent. Výrazně se na tom podepisuje zejména stínicí technika či osvětlení. Do budoucna lze z hlediska ovládání domácnosti čekat nástup chytrých telefonů a plnohodnotné automatizace. Tento trend se však podle odborníků zřejmě vyhne veřejným budovám, kde bude stále převládat varianta dálkových ovladačů.

Zatímco například u televize si většina uživatelů nedokáže představit při jejím zapínání jiný způsob než pomocí dálkového ovladače, u jiných zařízení v domácnosti se tato varianta teprve stává standardem. Řadit sem lze zejména praktické vybavení, které se dříve ovládalo především manuálně – například žaluzie, garáž, vjezdová brána či osvětlení. Dálkové ovládání se u těchto zařízení těší v posledních letech čím dál větší oblibě. „Popularita dálkových ovládání roste u našich produktů každým rokem zhruba o sedm procent. Týká se to zejména venkovních žaluzií a předokenních rolet. U stínicí techniky, zejména té interiérové, dlouhou dobu převažoval manuální způsob manipulace. Postupně se přešlo k vypínačům na stěně a dnes je již prakticky standardem dálkový ovladač,“ uvedl Jan Malysz ze společnosti Lomax, která se zabývá produkcí garážových vrat a stínicí techniky.

Výraznou popularitu u dálkového způsobu ovládání lze sledovat i u osvětlení, kromě zhasínání totiž ovladače disponují i funkcí stmívání. „Téměř v každé naší realizaci jsou některá ze svítidel stmívatelná. Z hlediska místností se jedná zejména o obývací pokoje a ložnice. V nich zákazníkům vyloženě doporučujeme stmívače nainstalovat,“ uvedl Maxim Kelecsényi ze společnosti Valmax, která se zabývá systémy osvětlení. Hlavním důvodem je podle něj skutečnost, že v těchto místnostech tráví člověk nejvíc času. „Svítidla by měla zvládat více funkcí. Musí být dostatečně silná pro úklid, sloužit i k běžnému využití a v neposlední řadě pro doladění atmosféry ve večerních hodinách, kdy by se měl člověk připravovat na spánek a tomu také přizpůsobit osvětlení,“ doplnil Kelecsényi.

Budoucnost chytrých telefonů

Naopak u některých zařízení se podle expertů situace za posledních několik let z hlediska způsobu ovládání prakticky nezměnila. „Jedná se zejména o garážová vrata, u kterých je dálkové ovládání dlouhodobým standardem. Už jen proto, aby si uživatel mohl garáž z auta či motocyklu při příjezdu pohodlně otevřít. Tento způsob se zpravidla kombinuje i s vypínačem na zdi v garáži, aby se dalo s vraty snadno manipulovat i uvnitř garáže,“ doplnil Malysz.

Podle odborníků lze výrazný trend ve stoupající oblibě dálkového ovládání v domácnosti pozorovat v posledních pěti letech. V současnosti je tak již prakticky běžným standardem. „Během několika let pak lze očekávat standard ovládání pomocí smart telefonu. V budoucnu bude jediným ovladačem právě chytrý telefon,“ uvedl Jan Königsmark ze společnosti Somfy, která působí v segmentu dálkově ovládaných pohonů stínící techniky a chytré domácnosti TaHoma.

Jeho slova částečně potvrzuje i Kelecsényi. „V poslední době čím dál více pozorujeme poptávku na řízení svítidel přes telefon, a to především u mladších generací. Integrace takových systému dnes není problém, připomínáme však zákazníkům, aby se nestali otroky těchto systému,“ řekl. Podle něj tak i díky tomu dálkové ovladače spíše vymizí u všech zařízení a nahradí je intuitivní a jednoduché aplikace v telefonech. „Až se tyto aplikace zjednoduší natolik, že zhasnout jedno světlo bude stejně náročné jako vytočit v telefonu kamaráda, tak ovladače úplně zaniknou,“ doplnil.

Automatizace s podporou státu

Trend automatizace se však podle odborníků bude týkat zejména sféry soukromého bydlení. „Mnoho našich řešení se využívá v komerční sféře, například pro nemocnice či školy. V tomto segmentu nelze očekávat výrazný nárůst plné automatizace a poptávka po dálkových ovládání stále zůstane. Naopak v rezidenčním bydlení, například u novostaveb, je trend směrem k automatizaci již nyní,“ řekl Königsmark. Většímu rozmachu automatizace ovládání se snaží pomoci i stát. „Je to dobře vidět na dotačním programu Nová zelená úsporám, kde je nově možné na venkovní stínění vybavené automatizací získat o sto procent vyšší dotaci oproti stínění ovládanému dálkově či vypínačem na zdi,“ upřesnil Jan Malysz.

Podle Königsmarka lze sledovat i globální trendy z hlediska ovládání, které se k nám v poslední době dostávají. V prvé řadě je to ovládání hlasem, mezi další zajímavé funkce pak patří takzvaná geolokalizace, kdy dané zařízení registruje přiblížení člověka. Vrata se tak například automaticky otevřou a spolu s nimi se rozsvítí světla na příjezdové cestě.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Technika