Chorvatské pobřeží zaplavili ohniví červi: nesahejte na ně, mohou vás zranit

Rubrika: Tipy a triky
TNBiz (TN.cz), 25.08.2019
V Chorvatsku jsou nereidky stále častější

Poblíž chorvatského pobřeží se stále častěji objevují zraněné mořské hvězdice. Na vině jsou nereidky přezdívané ohnivý červ. Těm se díky globálnímu oteplování stále více daří i ve Středomoří a také na Jadranu. Setkání s nimi je pro člověka velmi nepříjemné.

Biologové ohnivé červy pozorovali u vesnice Rogoznica nedaleko Splitu. Podle webu Morski.hr i při šnorchlování u chorvatského pobřeží teď často narazíte na poraněné hvězdice. Na svědomí jejich zranění mají právě nereidky.

To jsou červení draví mořští červi, měří až 30 cm. Narazit na ně můžete ale i za dne a už u břehu. A nepůjde o příjemné setkání. Krom toho, že vás červ může pokousat, nepříjemné jsou i bílé ostny na jeho hřbetě.

Odborníci tak radí na ně v žádném případě nesahat. Jehličky na hřbetě obsahují toxiny, kterými se nereidky brání. Ty způsobují pálení a svědění, proto se jim přezdívá ohnivý červ. A v Chorvatsku jsou stále častější.

Biologové vidí 5-7 zraněných hvězdic při každém ponoru. Díky globálnímu oteplování se dostali dál do Středomoří a na Jadran. Navíc nemají moc přirozených nepřátel a mezi ně nepatří ani člověk. Nereidky totiž nevyužívají ani rybáři coby návnadu.


 


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tipy a triky