Daň se sice sníží, i tak si lidé za dálkové vytápění zřejmě připlatí

TNBiz, 30.9.2019

Za teplo si lidé připojení na dálkové vytápění nejspíš od příštího roku opět připlatí i přesto, že se sníží daň z 15 na 10 procent. Jenže podle ekonomů kvůli zvyšujícím se nákladům na výrobu tepla jeho cena poroste až o šest procent.

55 procent českých domácností si příští rok sáhne hlouběji do kapsy. Za teplo si totiž ti, kteří ho získávají z tepláren, připlatí o stovky až tisíce víc než doposud.

"Teplo vzroste o pět - šest procent. Závisí to na tom, jaký je dodavatel, kdo to teplo vyrábí, nejvýraznější bude zdražení u tepla z uhlí," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

Zatímco v letošním roce náklady čtyřčlenné rodiny za teplo budou v průměru 16 tisíc, příští rok už to bude přes 17 tisíc. Podle ekonomů mají na zdražení tepla vliv stále rostoucí cena elektřiny a emisních povolenek.

Navíc Energetický regulační úřad v pondělí rozhodl, že teplárny dostanou příští rok o miliardu nižší finanční podporu od státu.

"Zdražují všechny náklady na výrobu tepla, klíčová položka jsou povolenky, které zdražily od roku 2017 pětkrát, teplárnám rostou náklady," sdělil ředitel Sdružení tepláren ČR Martin Hájek.

Poslanci proto letos schválili pro dodávku tepla nižší daň. Přesto se prý zdražení nevyhne většina tepláren.

"Lze očekávat, že k mírnému nárůstu kvůli inflaci a emisním povolenkám dojde," potvrdil mluvčí společnosti Pražská teplárenská Marek Pšeničný.

Za množství vypuštěných škodlivin teplárny musí platit a emisní povolenky jim dělají pořádnou čáru přes rozpočet. Ještě před dvěma lety totiž za povolenky zaplatily šestkrát méně než teď. Příští rok může být ještě hůř. Už letos přitom teplo stálo nejvíc za sedm let.
 Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Energie