Lidé staví svépomocí, nutí je k tomu nedostatek sil na stavebním trhu

Rubrika: Stavba
Jana Brožková (Bydlet.cz), 2.10.2019
Za první pololetí letošního roku se začalo stavět nejvíce rodinných domů za posledních deset let. Současně bylo vydáno nejvíce stavebních povolení na rodinné a bytové domy od roku 2013. Hlavním důvodem jsou obavy z nových pravidel, které začnou platit od nového roku.

České stavebnictví se ocitá v paradoxní situaci. “„Vzhledem k aktuálnímu vývoji ve stavebnictví očekáváme, že množství zakázek bude na jednu stranu kráceno obavou z recese, na druhé straně nicméně nastává viditelná stimulace, například na základě nového standardu NZEB (nearly zero energy building – budovy s téměř nulovou spotřebou energie),“ říká Petr Vaněrka, generální ředitel sítě stavebnin PRO-DOMA.

Ta sice platí již od roku 2016, ale od 1. ledna 2020 se výrazně dotkne standardu rodinných domů. Nyní tak nastává doba, kdy se část stavebníků snaží dosáhnout stavebního povolení právě z důvodu obav o splnění přísných parametrů. Zvýšený zájem potvrzují data Českého statistického úřadu, podle kterých se za první pololetí letošního roku začalo stavět nejvíce rodinných domů za posledních deset let a zároveň  bylo do letošního července v rámci meziročního srovnání vydáno nejvíce stavebních povolení na rodinné a bytové domy od roku 2013.

Přesto se převážná většina staveb ve standardu odpovídajícímu přísnějším požadavkům již řádku let staví. “Jde z mého pohledu spíše o chaos a nedostatek informací o tom, co má přijít, neboť doposud nejsou přesně definovány kombinace parametrů,“ vysvětluje Petr Vaněrka.

Zvýšená poptávka způsobuje akutní nedostatek pracovních sil a nárůst počtu těch, kteří se sami snaží část práce zajistit vlastními silami, případně se staví do role laického stavebního dozoru. Samostavitelé přitom od roku 1989 doposud spíše “vymírali“. “Vzhledem k tomu, že stavby obecně podléhají čím dál přísnějším limitům, normám a nárokům na plnění složitých požadavků, není pravděpodobné, že by tento styl měl nějakou šanci na budoucnost. Stavba obsahuje řemeslné práce, na kterých jsou navěšeny záruky a garance a ty padají s neodbornou instalací a celé stavění pak dostává přichuť katastrofy,“ dodává Petr Vaněrka.

Pokud se někdo chce ještě vyhnout zpřísňujícím kritériím, musí si stihnout si do konce letošního roku alespoň zažádat o  stavební povolení. Výjimku z přísných pravidel tvoří malé chaty, rekreační objekty, kostely a památkové budovy, příležitostně se novým nařízením mohou vyhnout i některé průmyslové areály. Majitelé již postavených domů také nic řešit nemusí, pokud se v rámci jejich rekonstrukce nebude jednat o zásadní přestavbu.

Názory na článek  Lidé staví svépomocí, nutí je k tomu nedostatek sil na stavebním trhu
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie

Články Stavba