O státní půjčky na bydlení je menší zájem, zatím nebyla vyplacena ani polovina rozpočtu.

TNBiz, 10.10.2019

Teprve v minulém roce spustil stát program, který má mladým pomoci snadněji získat vlastní bydlení. Lidé do 36 let tak mohou žádat o výhodné půjčky. Není však o ně příliš velký zájem, ekonomové proto hovoří o fiasku celého programu.

Stát nabízí od roku 2018 výhodné úvěry pro mladé manžele nebo mladé rodiče. Peníze jsou určeny na modernizaci obydlí, na koupi bytu, nebo na stavbu či koupi rodinného domu. Využít půjčky mohou lidé ze všech krajů.

Na podporu bydlení mladých do 36 let bylo z veřejných peněz vyčleněna téměř miliarda korunStátní fond rozvoje bydlení však od začátku tohoto roku nevyplatil ani polovinu. Do 7. října tak vyplatil pouze 408,6 miliardy korun

Ekonom Lukáš Kovanda tak mluví o fiasku. "Důvodem jsou poměrně svazující podmínky pro čerpání přidělených prostředků a také ta skutečnost, že úrokové sazby hypoték v rozporu s předpokladem z přelomu roku nadále klesají. Banky se navíc snaží oslovit obzvláště právě mladou klientelu," vysvětluje.  

Podle Kovandy navíc ministerstvo financí společně s Českou národní bankou (ČNB) připravilo legislativní úpravu, která by měla umožnit dostupnější hypotéky pro mladé. 

Státní půjčka je v případě koupě bytu zároveň omezena hranicí poskytovaných prostředků ve výši 1,2 milionů korun. I přesto, že lze peníze kombinovat s hypotékou, například v Praze to na vlastní bydlení stačit nebude. 

 

O program Státního fondu rozvoje bydlení tak není takový zájem, jaký se očekával. Ještě loni v srpnu, když startoval, se přitom před pobočkami fondu v Praze a Olomouci tvořily fronty zájemců.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Dům