Machr Stories z Hornbachu: Aktuálně s českým tvůrcem Petrem Vaňkem

Rubrika: Technika
Eva Krulišová (Hornbach), 25.10.2019
560Diesel-punková auta Petra Vaňka

Machr Stories je seriál Hornbachu o lidech, kteří nečekají, až se něco stane, ale udělají to sami. Prostě jsou to Machři, kteří razí heslo „svět je tvoje dílna“. Motorka ze dřeva, domek na stromě na třech kolech, obojživelné vozidlo – to jsou projekty skutečných machrů. V Machr Stories naleznete příběhy z různých zemí celé Evropy. Aktuální díl zavítal do Česka a navštívil mladého tvůrce Petra Vaňka.

MACHR Stories 042: Alternativní diesel-punková realita Petra Vaňka můžete shlédnout na tomto odkazu.

Ze starého železa pozoruhodná umělecká díla

Petr sám o sobě říká, že je “umělec-recyklátor”. Podle nás to je ale machr, který posouvá hranice tvoření. Při své práci využívá kovový odpad a vytváří z něj ocelové sochy, instalace a užitné umění všeho druhu, jako jsou například originální pojízdná vozidla. „Většinou používám strojní a motorový odpad, z kterého vytvářím něco užitečného a zajímavého,“ vysvětluje Petr Vaněk svoji tvorbu. Za svoji dosavadní kariéru zformuloval asi 25 velkých skulptur a více než stovky menších soch. Pracuje tak, aby celá konstrukce byla od základu stavěna s logickou posloupností.

Monstrózní auta jako z Mad Maxe

Jeho tvorba není pouze statická. Petr Vaněk miluje mechaniku motoru a obdivuje inženýring strojů. Jejich funkčnost využívá i ve své tvorbě. Jeho zájem postupně přerostl od mrtvého k živému motoru. Proto si sám postavil dvě pojízdná vozidla. Právě auta jsou to, co ho teď baví nejvíce. Od základu vyrobil dvě vlastní monstrózní auta, která vypadají jako z filmu Mad Max (Šílený Max). Jedno je původně Grand Cherokee, post apokalyptická čtyřkolka s pětilitrovou V osmičkou. Druhé je šestnácti-litrový náklaďák Tatra s naprosto brutální váhou čtyři tuny.

Užívám si burácení motoru, když je přístroj v pohybu, když všechno funguje podle mého navržení a vznikají tak živé, dravé a surové retrody,“ říká Petr Vaněk. 

 

Jeho diesel-punková tvorba vychází z projektu JUNKTOWN – post apokalyptický trend o novém období, v kterém je důležité přežití, je charakteristický kultem kreativity a praktických vynálezů, je to doba plná kovu a rzi.

Tvorba pod značkou Sector 66

Tvorba je Petrovou vášní a zároveň obživou. Pracuje střídavě na dvou místech, v Podkrkonoší, kde vyrostl, a v Praze na ostrově Štvanice. Jeho ateliér nese název Sector 66, právě pod touto značkou můžete nalézt jeho originální výtvory. Jeho velkým úspěchem je, že Karen a Bill Davidsonovi (Harley Davidson) mají vystavenou jeho sochu. Díla Petra Vaňka ocenili i v časopise Forbes.

 

 V průběhu videa máte šanci poznat, kde a jak pracuje, čím se obklopuje a jaké materiály používá. Jeho příběh ukazuje hravost lidské tvorby. Vytvořil například více než metr vysokou plastiku Vetřelce, pouze z podkov svařil sochu koně, z laserových výpalků vytvořil křeslo s křídly anebo výčepní pult z vysloužilých sbíječek. Pyšný je na 300 kilo vážící motorku s pohyblivými částmi a motorem z Tatry 603.

Seriál Machr Stories je možné sledovat na YouTube kanále, Facebooku a webu. 

Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.cz

Názory na článek  Machr Stories z Hornbachu: Aktuálně s českým tvůrcem Petrem Vaňkem
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Technika