Novinky v obkladech: odstíny mramoru, retro vzory a zkorodovaný plech

 Rok 2019 se přehoupl do své poslední čtvrtiny, což pro designéry či výrobce obkladů a dlažeb znamená postupné představování novinek na rok následující. Ideální příležitost k tomu měli na nedávném veletrhu v Boloni. Jaké trendy a nové vzory lze v tomto odvětví čekat v roce 2020? Jak se na další sezonu chystají módní domy Valentino či Versace? Nebo jaký vzor obkladů a dlažeb se bude nabízet k designovému propojení interiéru a exteriéru? Nejen tyto otázky zodpovídá následující článek.

Zlato-modro-černý vzor mramoru

Nejvýraznějším trendem z hlediska dlažeb a obkladů bude podle odborníků i v roce 2020 zejména imitace přírodních materiálů. Ty jsou pro návrháře již několik let největší studnicí inspirace. Velkou zásluhu na tom má zejména fakt, že se přírodní vzory ani po letech neokoukají – na rozdíl od výraznějších jednobarevných variant, například sytě žluté či oranžové, jež omrzí poměrně záhy. „Největším hitem veletrhu Cersaie pro rok 2020 jsou bezpochyby dlaždice v designu mramoru ve velmi odvážných až divokých tónech,“ řekl jednatel společnosti M.B. Keramika Martin Bezděk. Příznivci extravagantního bydlení tak budou moci v příštím roce sáhnout po designu zlatého, sytě zeleného, modrého či antracitově černého mramoru. V některých případech pak mohou zvolit i namíchání více barev dohromady, například zlaté s modrou i černou.

Jaké trendy a nové vzory čekat v roce 2020?

Módní prvky Valentino nebo Versace

Obklady a dlažby běžně navrhují také prestižní módní domy, jako například Valentino či Versace. Jako novinku pro příští rok si obě tyto věhlasné značky přichystaly luxusní obklady a dlažby, které dokonale korespondují s jejich oblečením. Například ikonická červená nebo zelenkavá barva bot od Valentina se nově objevuje i na obkladech a dlažbách. V dokonalé harmonii s obklady jsou přitom nejen barvy bot, ale dokonce též jejich vzory. Vyloženou lahůdkou pak mohou být designové cvoky na lodičkách Valentino či monogram této značky na koupelnových obkladech. Obkladům a dlažbám značky Versace stále dominuje prvek Medusy nebo typického řeckého meandru. Naprostou novinkou jsou však nové dekory série Alphabet zobrazující zdobná písmena, které aktuálně najdeme i na oděvech z nejnovějších kolekcí této značky. Méně extravagantní, avšak neméně působivou novinkou je naopak série Eterno ve věrné imitaci ohořelého dřeva, která byla představena v několika magických odstínech.

Malé retro obklady i v ložnici

Ačkoliv jsou hlavním současným trendem zejména velkoformátové dlažby a obklady, určité novinky bude v příštím roce možné zaznamenat i u výrazně menších provedení. Zde budou hlavním trendem zejména retro vzory, z hlediska rozměrů se pak lze upínat hlavně na velikost 20x40 cm nebo cihličkový tvar obkladů ve formátu 10x20 cm a 10x30 cm. Retro styl se přitom hlásí k návratu v novodobém a moderním pojetí. Zatímco dříve retro kachličky zdobily celé koupelny, dnes se stávají ozdobou obvykle jen některé z jejich částí a plní pouze funkci dekorativního prvku. Retro styl dlaždic je dnes dokonce natolik populární, že se objevuje jako dekorace nejen v koupelnách, ale také v jiných částech interiéru. Menší obklady a dlaždice je tak nově možné spatřit i například v ložnici, obýváku, nebo dokonce kavárnách a jiných komerčních prostorách.

Zkorodovaný plech vyžaduje velký formát

Další netradiční variantou, která je z hlediska variant a vzorů novinkou, je obklad či dlažba v designu zkorodovaného plechu. Ačkoliv se toto řešení objevovalo na některých veletrzích již v minulosti, pro příští rok budou k dispozici i vzory v petrolejové, tmavě modré, zelené a cihlové barvě. „U těchto obkladů a dlažeb platí, že čím větší formát mají, tím víc na nich vyniká kresba, a to neplatí jen pro vzor kovu, ale i pro imitaci mramoru, dřeva nebo betonu. Na obkladech malého formátu design především přírodních materiálů zdaleka tolik nevyzní jako na formátu velkém. Proto doporučujeme rozměry alespoň 90x90 cm nebo 60x120 cm a největší možné provedení pak dosahuje rozměrů až 160x320cm,“ doplnil Martin Bezděk.

Jednotný kamenný vzor v interiéru i exteriéru

Poměrně novým designem, který se v příštím roce dostane na výsluní, je vzor terazzo. Ten interpretuje kámen, jenž je směsí cementu, ušlechtilých kamenných drtí a barviv. Běžně se přitom používá v kamenictví třeba k výrobě schodišť. Tento design se v roce 2020 bude objevovat jak v podobě interiérového obkladu, tak dlažby. A dokonce jej uvidíme i na venkovních dlažbách o tloušťce 2 cm, které se pokládají na terče, do štěrku nebo do trávy. Uživatel si tak díky tomuto vzoru bude moci vytvořit zajímavou linku, která se ponese jak interiérem, tak exteriérem a bude obě části udržovat v jednotném konceptu.

 
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Interiéry