Letošní Vánoce pro nás budou zřejmě nejdražší v historii

TNBiz, 7.11.2019
Za dárky každý z nás utratí okolo 12 tisíc korun

Do Vánoc zbývá ještě hodně času, ale už teď je jasné, že letošní svátky budou pro české domácnosti zřejmě nejdražší v historii. Podle odhadů ekonomů za ně celkově utratíme 100 miliard korun. Obchodníci i zásilkové firmy už hlásí první předvánoční nápor a rekordní tržby očekávají i e-shopy. V on-line nákupech jsme totiž evropská špička.

Do Vánoc sice zbývá ještě víc než měsíc a půl, dárkové šílenství už přesto začalo. Lidé berou obchody útokem. Peněženku i účet pan Gerbrich letos před Vánocemi pořádně provětrá.

"Mobil bude stát pět tisíc a Vánoce, protože rodinu mám docela širokou, odhaduju na 20 až 25 tisíc. Každý rok je to víc než loni," říká Hynek Gerbrich.

Za dárky každý z nás utratí podle odhadů ekonomů v průměru okolo 12 tisíc korun. O tisícovku více než před rokem. Kromě platů totiž rostou i ceny, a tak logicky utratíme víc.

Pod stromečkem podle tajného průzkumu televize Nova bude letos hlavně elektronika, oblečení, knihy nebo třeba i zájezdy. Obchodníkům začaly žně.

"Návštěvnost i tržby vzrostly meziročně o více než 25 %, je patrné, že se zákazníci připravují letos dříve než vloni," říká mluvčí internetového prodejce Patricie Šedivá.

"Češi v letošním roce za Vánoce utratí 100 miliard korun," předpovídá ekonom Lukáš Kovanda. Loni to bylo o čtyři miliardy méně. Před vánočním šílenstvím varují i ekologové. Lidé by neměli nakupovat zbytečné dárky a používat tuny balícího papíru, který po svátcích často končí na skládkách.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky