Nemáte rádi zimu? Zachumlejte se do peřin podle Feng Shui!

Rubrika: Interiéry
Jana Brožková (Bydlet.cz), 13.11.2019
Feng Shui doporučuje v ložnici přírodní materiály

Příroda se pomalu ale jistě ukládá k zimnímu spánku, což v řadě z nás evokuje nostalgickou náladu. Máme chuť opět vytáhnout vonné svíčky, zapálit pomyslný oheň v krbu a na pochmurné počasí se dívat skrz okno z tepla domova. K tomu se zachumlat do peřin a nechat se unášet zimní/předvánoční atmosférou. Máme pro vás tipy, jak si tento požitek vychutnat co nejlépe.

Ložnice je pro nás v tomto období důležitějším středobodem domova, než kdy jindy. Dříve se stmívá, v peřinách trávíme více času nebo se do nich pro zahřátí třeba zachumláme u dobré knížky a teplého čaje. Abychom si tento slastný pocit náležitě užili, měli bychom se zaměřit na to, z čeho jsou vyrobené.

Jako v bavlnce

Podle Feng Shui jsou do ložnice vhodné přírodní materiály, především bavlna. Ta nejkvalitnější pochází z Egypta a Egejského poloostrova, tedy z oblastí, kde je málo srážek. Má termoregulační vlastnosti, v létě tělo ochladí a v zimě zahřeje, povlečení z ní utkané lze tedy používat po celý rok. „Z jemně česaných přízí egyptské bavlny se nejčastěji vyrábí kvalitní damašková a saténová povlečení. Rozdíl mezi nimi je jen ve způsobu tkaní. Satén se vyznačuje hladkým vzorem, damašek je proti tomu vytkávaný – nádherně lomí světlo a působí v interiéru luxusně. Saténové povlečení zase nabízí krásné designové tisky,“ říká Hana Šrůtková z české textilky Veba, která dodává bytový textil do nejluxusnějších hotelů, českých domácností i sídel evropské smetánky. Oproti jiným materiálům využívaným pro zimní období má saténové a damaškové povlečení tu výhodu, že vstřebává pot, nelepí se na tělo, neelektrizuje a jemně klouže po pokožce, což ocení i děti.

Len pro milovníky přírody

Toužíte-li po zcela přírodním materiálu a nevadí vám trochu zmačkaný efekt, pak sáhněte po lnu, nejlépe z ekologického pěstování, kdy se používá výrazně nižší podíl chemikálií a vody. Len je hypoalergenní tkanina se schopností odolávat plísním, pachům a pylům – nepřitahuje a nepohlcuje prach, proto prospívá astmatikům, alergikům i lidem s různými kožními problémy. Povlečení ze lnu se svou strukturou krásně hodí do interiérů vyladěných podle Feng Shui.

Povlečení z eukalyptu nejen pro alergiky

Pokud jste alergik nebo chcete jemné a zároveň luxusní povlečení, které více saje pot, poohlédněte se po přírodním materiálu Tencel. Jde o registrovanou značku pro vlákno nové generace z eukalyptu, tedy botanického vlákna vyráběného ekologicky šetrným způsobem. Je hebké na pokožku, chladivé jako len, hřejivé jako vlna, a hlavně absorbuje o 50 procent více vlhkosti než bavlna. Díky tomu, že odvádí pot dovnitř vlákna, se na povrchu kůže netvoří vlhký mikrofilm, ve kterém se množí bakterie. Jen pro srovnání: u syntetických vláken je množení bakterií až 2000krát vyšší, než u materiálu Tencel. „Samozřejmostí je praní při teplotě 60 °C, při které se ničí bakterie. Povlečení z Tencelu působí velmi jemně a vzdušně, přitom má stejné vlastnosti, jako klasická kvalitní bavlna. Jde o nejjemnější damaškové povlečení, které na český trh dodáváme, a podobá se pravému hedvábí,“ doplňuje Hana Šrůtková.

A co peřiny z přírodního materiálu?

Vzpomínáte ještě, jak jsme u babiček spávali v nadýchaných kapnách či peřinách? Pokud si chcete tento pocit opět navodit, zachumlejte se do přikrývek z přírodní výplně Tencel. Díky jejich objemu a nadýchanosti se opět vrátíte do dětských let. „Přikrývky z materiálu Tencel, stejně jako povlečení, skvěle sají pot, díky termoregulačním vlastnostem tkaniny se dají použít celoročně. Působí jako objemnější peřina, překvapí vás však svou lehkostí,“ doplňuje odbornice z Veby.

Pozor na umělé náhražky

Znát materiál, z kterého je látka utkaná, je důležité především při nákupu saténového povlečení. Vzpomenete si ještě na saténové povlečení, které se lepí na tělo, elektrizuje a po pár praních je plné žmolků? Ta jsou utkaná především z umělého vlákna a se saténovým povlečením z bavlny mají společný snad jen název. „Dobrým vodítkem je i symbol praní. Doporučená teplota 40 °C značí, že je materiál háklivý na zacházení. Roztoče přitom zničíte až při praní na 60 °C, na něž jsou saténová a damašková povlečení z bavlny přizpůsobená,“ upřesňuje Hana Šrůtková. Tato kvalitní povlečení se dnes vyrábějí i v nežehlivé úpravě EASY CARE, takže si můžeme užívat luxusu i bez práce navíc.

A rada na závěr? Nákup nového ložního povlečení či přikrývek nejsou levnou záležitostí, proto je dobré si materiál nejdříve promnout v ruce a osahat, deklarovaná kvalita se totiž může u jednotlivých prodejců velmi lišit.


Názory na článek  Nemáte rádi zimu? Zachumlejte se do peřin podle Feng Shui!
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie

Články Interiéry