Lékárník je stále trochu alchymista – o co je největší zájem?

Rubrika: Tipy a triky
Jana Brožková (Bydlet.cz), 3.12.2019
Pacienti potřebují i jiné dávkování účinné látky

Archaický obraz veleváženého a moudrého pana lékárníka obdařeného téměř nadpřirozenými léčitelskými schopnostmi nám dnes při návštěvě lékárny vytane na mysli jen stěží. V dnešní době vstupuje řada z nás do lékárny jako do jakéhokoli jiného obchodu a lékárníka vnímá hlavně jako prodejce léků. Ne každý ale tuší, že i dnešní lékárníci musí umět připravit „kouzelné“ léky přímo v lékárně. Zájem o ně navíc rok od roku stoupá. Víte, kterých pět přípravků si v lékárně necháváme umíchat nejčastěji? A proč někteří lékaři upřednostňují léky na předpis připravené právě v lékárně?

Zájem o léčiva připravená v lékárně roste jak ze strany lékařů, tak pacientů. „V současné době se standardní množství receptů na přípravky individuálně připravené v lékárně pohybuje mezi 700 až 800 měsíčně,“ uvádí PharmDr. Kristýna Sojková, vedoucí BENU lékárny v pražských Bohnicích. Vliv na to má samozřejmě i aktuální sezónní poptávka. Forma receptur je různorodá, v laboratorním zázemí lékárny dokáží vytvořit masti, krémy, roztoky, prášky, kapsle, globule i „populární“ čípky. „Jedním z lákadel farmaceutické profese je právě i možnost být od počátku u zrodu léků v laboratoři. Ať už se jedná o léky na předpis nebo o přípravky šité na míru zákazníkovi,“ dodává Sojková.

Náhrada za nedostupná léčiva

Důvodů, proč mají lékárníci v laboratořích stále tak napilno, je hned několik. „Někteří pacienti například potřebují jiné dávkování účinné látky, než je v běžně dodávaných lécích. Často také nahrazujeme krátkodobé i dlouhodobé výpadky dodávek léků na náš trh. A v neposlední řadě mají mnohdy lékaři i pacienti větší důvěru v léky, které jim připravíme na míru v lékárně,“ vysvětluje Sojková.

Přípravky „na tělo“

Cena individuálních přípravků je většinou stejná či dokonce nižší než za „běžné“ léky. Některé receptury zvládnou odborníci v laboratoři připravit v závislosti na množství i do patnácti minut, na jiné je však třeba počkat do druhého dne. A o jaká léčiva připravená lékárnou mají zákazníci největší zájem? V každé lékárně se to samozřejmě liší, v bohnické lékárně jsou to podle doktorky Sojkové hlavně tyto přípravky bez potřeby lékařského receptu (vždy je ale nutné poradit se o vhodnosti jeho užívání s lékařem či lékárníkem):

Jarischův roztok – vodný roztok kyseliny borité a glycerolu. Používá se pro léčbu akutních mokvajících ekzémů, které vysušuje. Slouží k omývání či potírání postižené oblasti nebo jako obklad.

Vitaminová mast na tělo s obsahem vitaminu E a kalcia – vhodná na promašťování suché problematické kůže.

Mastička s rybím olejem – známá mast na dětské opruzeniny.

Octanová mast – opravdu dle názvu slabě voní po octu. Používá se na otoky, pohmožděniny a také při poštípání hmyzem.

Višněvského balzám – další léty prověřený přípravek s desinfekčními účinky, který se používá proti nejrůznějším zánětům a k léčbě zanícených míst.

Pokud vás tedy doteď nenapadlo vyzkoušet nějaký přípravek vytvořený přímo v lékárně, můžete se inspirovat. Lékárníci vám poradí a možná ve své lékárně objevíte konečně nějaký ten „tajný“ recept, který napomůže k řešení vašich obtíží.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tipy a triky