Objevily se další problémy na stavbě dálnice D3, je nestabilní podloží

TNBiz (TN.cz), 13.01.2020

Výstavba jihočeské dálnice D3 má další problém. Objevily se komplikace v podobně nestabilního podloží. Stavbu bude nutné přeprojektovat. V budoucnu by s totiž hrozil sesuv půdy. Taková situace nastala před šesti lety, kdy sesuv zasypal dálnici D8 mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem.

Stavba přes 12 kilometrů dlouhého úseku dálnice D3 mezi Hodějovice a Třebonínem začala loni v březnu. V létě stavbu opustila italská firma a na dokončení dálnice pracují už jen slovenští stavbaři. Teď přichází další problém, který může dokončení dálnice ohrozit - nestabilní podloží a hrozící sesuv půdy.

Problém vznikl v úseku mezi Roudným a Kamenným Újezdem. Kvůli provádění geologického průzkumu se tak v místě zatím stavba dálnice zastavila.

"Probíhá nyní velmi intenzivní doplňkový geotechnický průzkum, na základě jeho závěrů bude zpracována projektová dokumentace případných doplňkových technických zajištění proti sesuvu," vysvětlil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Rýdl.

Ředitelství silnic a dálnic tím chce předejít problémům, které se před šesti lety objevily na dálnici D8. Na rozestavěnou část se tehdy sesunulo obrovské množství zeminy. Otevření dálnice to odložilo o několik let. Problémy se stále nepodařilo úplně vyřešit. Loni v létě bylo nutné mosty opravit.

"Došlo k určité deformaci nosné konstrukce, ta nosná konstrukce se nám mírně ohnula díky deformacím v podloží," uvedl hlavní vedoucí dálnice D8 František Zuckerstein.

"My jsme tady řešili dodatečné kotvící a stabilizační prvky, které vyšly na více než 200 milionů korun," doplnil Rýdl. Jestli se prodraží i stavba jihočeské D3, není jasné. Nový úsek dálnice má byt hotový v roce 2022. Jestli bude nutné tento termín změnit, ukáže až výsledek geotechnického průzkumu letos v březnu.
 

Názory na článek  Objevily se další problémy na stavbě dálnice D3, je nestabilní podloží
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy