Každý šestý Čech jezdí na hory do zahraničí, mužů je více

Jana Brožková (Bydlet.cz), 24.01.2020
Nejčastěji s partnerem (75 %) a s dětmi (39 %) Podle průzkumu NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu roste u Čechů obliba zimních dovolených na horách. Ročně tam za sněhem vyrazí dvě pětiny Čechů. Každý šestý se pak vydá do zahraničí. Naprostá většina z nich pak míří do Rakouska, Itálie a na Slovensko. Nejčastěji jezdí s partnerem (75 %) a s dětmi (39 %).

Na hory do zahraničí častěji vyráží muži (21 %) než ženy (13 %). Co se týče věku, prvenství drží mileniálové (18-24 let), kterých jezdí na hory do ciziny 27 %, následuje skupina 25-34 let a třetí příčku obsazuje věková skupina 35-44 let. Věkové skupině odpovídá i to, koho Češi berou s sebou. 75 % lidí jezdí s partnerem a 39 % s dětmi. Od toho se také odvíjí financování zimní dovolené, kterou Češi nejčastěji platí právě za děti a své partnery. „Z průzkumu vyplývá, že čeští muži jsou stále galantní a platí zimní dovolenou i svým partnerkám častěji než naopak. I tak ale pětina českých žen platí dovolenou svým partnerům,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.  

Nejčastěji navštěvovanou zimní destinací je Rakousko (stejně jako v roce 2018), ale jeho popularita lehce klesla. Zatímco oblíbenost Slovenska stejně jako v minulé vlně stoupla. Rakousko, Itálie a Slovensko se stále drží v TOP 3 destinací zimních dovolených.

Důležitost pojištění si Češi uvědomují

Téměř 3/4 lidí, kteří jezdí na hory do zahraničí, se nechtějí spoléhat jen na evropský průkaz zdravotního pojištění a zřizují si komerční připojištění. Pouze 1 % se domnívá, že si díky průkazu nemusí komerční pojištění zřizovat a 8 %, že bude ošetřeno v kterékoli nemocnici v EU zdarma. Evropský průkaz zdravotního pojištění, tzv. EHIC kartu, lze uplatnit pouze ve státních nemocnicích a zdravotnických zařízeních. V zahraničních lyžařských střediscích je ale většina klinik soukromá a nutné je také počítat se značně vyššími cenami lékařské péče než u nás. „EHIC také nekryje náklady na transport nebo škody z odpovědnosti,“ varuje Vlastimil Divoký.


Názory na článek  Každý šestý Čech jezdí na hory do zahraničí, mužů je více
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy