Velikonoce 2020: zavřené obchody, volno a velikonoční prázdniny

Rubrika: Tipy a triky
Markéta Höfferová (Kurzy.cz), 29.01.2020

Přesné datum Velikonoc, a tedy i státních svátků Velký pátek a Velikonoční pondělí, je pohyblivé: konkrétní dny se počítají od neděle po prvním jarním úplňku, kdy se slaví Boží hod Velikonoční (Zmrtvýchvstání Páně). První jarní úplněk po rovnodennosti vychází na březen či duben, letos tedy připadá Velký pátek na 10. dubna a Velikonoční pondělí na 13. dubna. 

Už pár let platí, že Velikonoce, nejvýznamnější křesťanský svátek v roce, přinášejí sebou čtyři volné dny. Ještě poměrně nedávno bylo nepracovní pouze Velikonoční pondělí, ale nyní se ke státním svátkům a tedy i nepracovním dnům řadí i Velký pátek. Připočíst k tomu můžete i čtvrtek (Zelený čtvrtek), který dohromady s Velkým pátkem tvoří velikonoční prázdniny, kdy mají děti volno, a máte další den, kdy si zřejmě hodně lidí vezme dovolenou…

Zatímco o Velikonočním pondělí bude ze zákona zavřeno všude (tedy přesněji řečeno to zákon nařizuje pouze obchodům s prodejní plochou větší než 200 m2), na Velký pátek je prodej i ve velkých prodejnách povolený. Některé obchody sice v předchozích letech prodejní dobu na Velký pátek zkracovaly, ale přesné informace jednotlivé řetězce budou zveřejňovat postupně, jak se období Velikonoc bude blížit a v obchodech se začne zboží s velikonoční tematikou nabízet. 

V souhrnu se dá ale spoléhat na to, že na Velký pátek, Bílou Sobotu i Velikonoční neděli bez problémů nakoupíte, zato o Velikonočním pondělí budou fungovat pouze menší prodejny, případně obchody na čerpacích stanicích, nádražích apod., na letišti, lékárny a prodejny ve zdravotnických zařízeních. 

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tipy a triky