Splněná novoroční předsevzetí: v lednu se zvyšuje návštěvnost sportovních center

Rubrika: Tipy a triky
Jana Brožková (Bydlet.cz), 28.01.2020
Počet návštěvníků fitness center se v lednu zvyšuje v průměru o necelou pětinu. Za výšenou návštěvností nejčastěji v lednu stojí snaha zhubnout a novoroční předsevzetí. Tento trend ostatně potvrzují data společnosti MultiSport Benefit o průběhu návštěvnosti partnerských center za uplynulý rok.

Růst návštěvnosti sportovišť v loňském roce vyvrcholil hned na začátku roku 15. ledna a zvýšený zájem trval do poloviny února, kdy nastal první pokles návštěvnosti. Ta se do průměru ustálila až v průběhu března. „Není překvapením, že novoroční předsevzetí vyžene řadu nesportovců do fitness center každým lednem. Opravdu mile nás však překvapil fakt, že tento výkyv není oproti běžným vstupům u držitelů karet MultiSport zdaleka tolik výrazný,“ komentovala situaci Jana Jakušev Šrýtrová, eventová manažerka společnosti MultiSport Benefit, která dále dodala, že MultiSport se „snaží vést lidi k pravidelné péči o sebe, což se zdá, funguje.“

Pokud přesto hledáte způsoby, jak se lépe motivovat ke cvičení a udělat maximum proto, aby vás fyzická aktivita bavila a vydrželi jste dlouhodobě, poradí vám Petr Pšenička, Event Coordinator a fitness trenér ze společnosti MultiSport, který sestavil 6 zásad pro začínajícího sportovce.

1. Reálné cíle

Stanovte si reálný cíl a jděte za ním. Abyste začali chodit do posilovny, rozhodně k tomu nemusíte být ve formě, neb forma přijde s časem. Nečekejte, že se vaše představy stanou realitou přes noc, tak to opravdu nechodí, ale věřte, že nakonec se vám poctivá práce vyplatí.

2. Dvakrát měř

Na to, abyste mohli cvičit a cítit se dobře, nepotřebujete vydat více peněz, než je třeba. Největší chybou je zamířit do první posilovny, koupit si permanentku na půl roku, aby vás zaplacená suma motivovala, a až pak zjistit, že vybrané centrum nesplňuje vaše požadavky. Pokud vás sport a místo, kde jej provozujete, nebaví, nebude vás ani motivovat tam chodit a peníze „za vlezný“ nenávratně propadnou. Této chyby se lze vyvarovat např. s kartou MultiSport, se kterou lze navštěvovat více než 2 600 sportovních a relaxačních center po celém Česku i Slovensku.

3. Sportovní parťák

Ve dvou se to sice lépe táhne, ale pozor – při cvičení dbejte na výběr takového společníka, který má podobnou nebo trochu lepší výchozí fyzičku. Rada zkušenějšího kamaráda nebo zdravá rivalita může být právě jedním z motorů proč neskončit po prvních týdnech cvičení a pocitech únavy. Naopak cvičit s někým, kdo má výrazně vyšší kondičku, a snažit se s ním držet tempo, nemá cenu a mohlo by vás to nakonec i demotivovat. V horším případě byste se mohli i zranit.

4. Cvičte s trenérem

Pokud se rozhodnete cvičit sami, nebo váš parťák nemá dost zkušeností, nebojte se oslovit osobního trenéra. Většina center tuto možnost nabízí a prvních pár návštěv vám pomůže pochopit základní provedení a techniku cviků. Navíc vám sestaví plán, od kterého je snazší se dále odrazit. Bez něho hrozí, že se budete plácat neustále na začátku a v případě, že se naučíte cvik se špatnou technikou, tak si můžete váš zdravotní stav i zhoršit.

5. Kombinace posilování a kardia

Po posilování je dobré věnovat se ještě nějakou chvíli kardiu, zvlášť pokud se chcete zbavit nějakých těch kil navíc. Právě během aerobní (kardio) aktivity vaše tělo nejvíce spaluje. Pokud máte ještě sílu, tak hurá na kola, běžecký pás, schody či jiné zařízení. Dnešní fitness centra nabízejí nepřeberné množství aerobních aktivit. Ovšem nezapomeňte, že po každém cvičení by nakonec mělo následovat protažení.

6. Rozbijte stereotyp

Aby vás nedohnal stereotyp, není na škodu občas vyzkoušet i něco dalšího, jako kurz zumby, jógy nebo pilates. Nové druhy pohybu dodají tělu svěží impuls a cvičení se nestane rutinou. Bude to vítaná změna od klasického cvičení na strojích či náročných dřepů. Ve stejném duchu vás může pozitivně motivovat třeba i změna prostředí, ve kterém cvičíte.  „To považuji za jednu z hlavních výhod karty MultiSport – dává vám svobodu, abyste se mohli věnovat přesně tomu, co potřebujete,“ dodává Petr Pšenička.

Názory na článek  Splněná novoroční předsevzetí: v lednu se zvyšuje návštěvnost sportovních center
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tipy a triky