Do komerčních realit se v Česku v roce 2019 investovalo přes 80 miliard korun

Markéta Höfferová (Kurzy.cz), 27.02.2020

Zhruba tři miliardy eur (kolem 80 miliard korun) se v České republice podle společnosti Cushman & Wakefield investovaly v roce 2019 do komerčních realit. Mezi ty patří kancelářské, průmyslové, maloobchodní, hotelové a víceúčelové budovy. Celkově bylo uzavřeno 91 transakcí.

Co se týká nákupu a prodeje kancelářských budov, transakce dosáhly cca 1,7 miliardy eur (přes 42 miliard korun), což je 52 procent z celkového objemu transakcí na realitním trhu. Celý trh meziročně vzrostl o 35 procent, samotný kancelářský sektor se meziročně zvýšil o 68 procent.

Dlouhodobý vývoj investic do nemovitostí, mil. EUR
   

Zdroj: Cushman & Wakefield

Podíl českých investic roste
Na tuzemském trhu komerčních nemovitostí rovněž přibývá velkých obchodů. Výrazně vzrostlo množství obchodů za více než 50 milionů eur (1,24 miliardy korun). Mnohem častěji na ně přitom dosáhli tuzemští investoři, kteří stáli za čtvrtinou těchto transakcí, zatímco v roce 2018 byli jen zhruba u desetiny.

Podíl českých investorů na celkovém objemu transakcí podle statistik společnosti Cushman & Wakefield v loňském roce dosáhl asi 35 procent, což je stále nejvíce ze všech zemí.

Země původu investorů roce 2019
 

Zdroj: Cushman & Wakefield

Holding Českomoravská Nemovitostní patřil v roce 2019 mezi největší lokální hráče z hlediska realizovaných transakcí. Ve druhém čtvrtletí koupil v Praze nemovitost Crystal a ve třetím administrativní budovu BLOX. Oba objekty byly součástí jednoho obchodu, který tak zároveň byl největší koupí, za kterou stál tuzemský investor. Mezi další významné lokální investory patřily společnosti BH Securities a Conseq.

Co nás čeká v roce 2020? Zájem o okrajovější lokality i vliv Evropské centrální banky
Odborníci se shodují, že i rok 2020 bude přát investicím do kanceláří. Otázkou však zůstává dostupnost investičních příležitostí v roce 2020.

„Letos se dá opět očekávat vysoká transakční aktivita, zejména v segmentu obchodních center a retail parků. Zájem o akvizici kancelářských budov a skladových areálů je velmi vysoký, omezená je ale nabídka produktu,“ řekl Michal Soták, partner a vedoucí investičního týmu pro střední a východní Evropu ve společnosti Cushman & Wakefield.

Navíc investice do velkých komerčních nemovitostí v Evropě jsou ve velké míře ovlivňovány kroky Evropské centrální banky (ECB) a jejím nastavením měnové politiky. To platí i pro Českou republiku, která není součástí ECB.

„Velmi uvolněná měnová politika ECB je jedním z klíčových faktorů vedoucích ke snižování tržní výnosové míry, a tedy zvyšování cen komerčních nemovitostí. Změnu této politiky však ani v roce 2020 neočekáváme což je ostatně patrné z vyjádření Banky. Velmi atraktivní podmínky financování a přebytek likvidity na trhu tak v případě absence ekonomických šoků bude mít za následek v roce 2020 pokračování trendu let minulých,“ dodává Michal Šperka, finanční ředitel Českomoravské Nemovitostní.

„Zvýšený zájem investorů se pravděpodobně obrátí k okrajovějším lokalitám, kde lze stále nalézt výnosové rozpětí nad základní úrokovou sazbou, poskytující dobrý výnos vzhledem k riziku," doplnil Fraser Watson, ředitel oddělení investičního poradenství společnosti Savills ČR a SR.

Názory na článek  Do komerčních realit se v Česku v roce 2019 investovalo přes 80 miliard korun
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy