Příprava chaty na novou sezónu

Připravte svou zahradu a chatu na novou sezónu.

Jaro co nevidět vystrčí růžky, a to pro chataře znamená jediné – je čas navrátit sezónní obydlí do původního stavu. Pokud jste chatu důkladně zazimovali, máte vyhráno. V případě, že jste však zimní údržbě nevěnovali dostatek pozornosti, čekají na vás teď nejspíše menší či větší opravy. Důležitá je nejen kontrola viditelných vad, ale i těch skrytých. Nechte se inspirovat radami odborníků z Hornbachu, díky kterým vše zvládnete a prodloužíte životnost své chaty či chalupy i bez nákladných úprav.

Ať už máte chatu dřevěnou nebo zděnou, fyzikální zákony fungují stejně. „Nejprve doporučuji zkontrolovat stav oken, dveří a střechy. Pozornost věnujte také komínu a krbu. V případě, že topíte dřevem, byste měli alespoň jednou ročně zavolat na kontrolu kominíka. Předejdete tak vzniku sazí. Revize komína se vyplatí i kvůli prodloužení jeho životnosti a celkové vyšší účinnosti topení,“ radí Marcela Bínová, odbornice na oblast vytápění v projektových marketech Hornbach.

Nezapomeňte na střechu 

Vlivem počasí se mohla poškodit střecha a také odtoky, je proto třeba věnovat jim dostatek pozornosti. Po větrné zimě a sněhové nadílce je nutné kromě střechy a komína zkontrolovat i odvětrávací tvarovky a hromosvod. Získáte tak představu o tom, která místa je třeba opět zatmelit, aby vám nenateklo do izolace obytného podkroví. Zkontrolujte také, zda se neucpaly otvory. V případě, že se vaše chata nachází v blízkosti vozovky, pozornost věnujte i slané vodě z posypů cest. Ta totiž při krystalizaci zvyšuje objem a může způsobit opadávání omítky.

 


Zkontrolujte studnu a stav pitné vody

Pokud máte vlastní studnu, mějte na paměti, že byste ji měli kontrolovat alespoň dvakrát ročně. Během první návštěvy chaty prověřte případné poškození. Nezapomeňte si nechat také posoudit kvalitu vody. „Pokud se chcete ujistit o pitnosti vody, odeberte vzorky a nechte je analyzovat hygieniky. Jestliže zjistíte přítomnost škodlivých látek, je třeba provést kompletní dezinfekci vody a počkat, dokud nebude znovu pitná,“ radí Marcela Bínová z Hornbachu. Před puštěním vody, která byla během zimy vypnutá, zkontrolujte trubky kvůli jejich případnému poškození mrazem. Vyčistěte i odpad a sifony zabezpečené proti zamrznutí pomocí soli.

Zpevněte svah

V případě svažité zahrady v kombinaci se sypkou půdou či nestabilním podložím se může snadno stát, že s sebou tající led a sníh odnesou i část zeminy. Sráz či kopeček, který je součástí zahrady, je proto dobré zpevnit. „Na zpevnění svahu jsou zapotřebí vhodné základy. Abyste zabránili následnému sesuvu zeminy, pokryjte násep deskami. Na ně zhutněte do výšky 20 cm mrazuvzdornou vrstvu a zalijte ji vrstvou zavlhlého betonu o tloušťce 10 cm. Pokud plánujete vyšší zeď, na mrazuvzdornou vrstvu nalijte alespoň 20 cm betonu. Beton lijte tak, aby byl minimálně 10–15 cm pod povrchem země,“ radí Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech Hornbach.


Do vlitého betonu vložte  tvárnice. Jejich nejspodnější řada by měla být alespoň do poloviny ukotvena v zemi.
„Nejspodnější řadu tvárnic vysypte štěrkem do 1/3 výšky. Je to nutné pro zabránění škod způsobených mrazem,“ dodává Richard Klička. Zbytek zasypte zeminou. Další řadu tvárnic zasypejte mrazuvzdorným materiálem a zhutněte ho. Položte další řadu tvárnic a postup opakujte, dokud nebude tvárnicová zeď na zpevnění svahu hotová. Na závěr zasypte zbývající místo zeminou a poté vysaďte rostliny.

Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.czNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Zahrada