5+1 tip, jak mít svůj starý notebook zase jako nový

Zařizujete si funkční home office nebo potřebujete zabavit dítě? To nemusí znamenat velké investice do nové techniky. Stačí sáhnout po starém notebooku, který třeba už roky leží ve skříni. Obnovit jejich funkci lze pomocí drobných úprav. Jak tedy napumpovat svému starému notebooku energii do obvodů, aby zase šlapal jako zamlada?

I starý notebook můžete dostat do dobré kondice

Tip 1: Pořiďte novou baterii

Baterie je bez nadsázky srdcem každého notebooku. Jistě, lze jej používat i jen s připojením do elektřiny, ovšem tím notebook zcela ztrácí jednu ze svých nejdůležitějších funkcí: funkci mobilního počítače. Prvním krokem pro revitalizaci zastarávajícího notebooku by tedy měla být výměna baterie. U starších modelů její výměnu uživatelé většinou zvládnout sami, u moderních přístrojů patrně budou muset navštívit servis nebo si minimálně na internetu – obvykle na YouTube – najít podrobný návod pro svůj typ. Při výběru nové baterie je třeba se zaměřit na kompatibilitu nového akumulátoru s přístrojem. „Při výběru nového akumulátoru je třeba zjistit typové označení notebooku, případně produktové číslo baterie. Na štítku původní baterie ověřte hodnotu výstupního napětí, které se udává ve voltech,“ radí Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.

Tip 2: Obnovte tovární nastavení

Notebook může někdy zbytečně zpomalovat i prosté zahlcení daty a programy. V takovém případě se vyplatí udělat si v softwaru pořádek – více o tom v Tipu 4 níže –, ovšem počítejte s tím, že vám to zabere hodně času. Rychlou pomocí je v tomto případě obnovení počítače do továrního nastavení. Tímto způsobem se počítač sám uvede do takového softwarového stavu, v jakém byl zakoupen – tedy z něj zmizí všechny programy a aplikace, které nainstaloval až sám uživatel. Následně si můžete nainstalovat jen ty programy, které opravdu využijete. Co se týče dat, ty si před obnovením továrního nastavení zazálohujte. Například Windows 10 sice nabízejí možnost obnovení továrního nastavení se zachováním osobních souborů, ovšem v tomto případě se určitě vyplatí hrát na jistotu.

Tip 3: Vyměňte HDD disk za SSD

Pokud je váš starý notebook osazen klasickým HDD diskem, nabízí se pro jeho zrychlení poměrně snadné a velmi efektivní řešení: výměna HDD disku za modernější SSD disk. Ten dokáže několikanásobně zkrátit dobu potřebnou pro start celého operačního systému a dalších programů, navíc pokud si pořídíte SSD disk s větší kapacitou, získáte i více místa pro svá data. Výměna disku u starších modelů notebooků nebývá příliš složitá, obvykle se k umístění disku dostanete odšroubováním příslušného „chlívečku“ na spodní straně. Detailní návody na výměnu jsou běžně dostupné na internetu či YouTube – hledejte nejlépe ty přesně pro vaši značku a model notebooku. Až budete mít starý HDD disk vyjmutý, porovnejte ho s novým diskem. SSD disky často bývají tenčí než HDD disky, což by pro instalaci mohlo znamenat problém. V obchodech však jsou k dostání speciální rámečky, díky nimž rozměry nového disku přizpůsobíte tak, aby do slotu po HDD pasoval. Na paměti mějte také to, že na novém disku nebudete mít žádná data ani operační systém, obojí si proto před výměnou zazálohujte. U operačního systému si můžete vytvořit kopii, případně jej přeinstalovat z původního zdroje.

Tip 4: Optimalizujte software

Pokud se nechcete natvrdo vracet k továrnímu nastavení, můžete se uchýlit alespoň k důkladné softwarové čistce. Začněte tím, že smažete všechny programy a aplikace, které už nepoužíváte. Kromě toho, že zabírají místo na disku, mohou vašemu notebooku často užírat výkon z CPU. Dále se zaměřte na programy, které se vám automaticky spouští po nastartování přístroje. Jejich seznam najdete u systému Windows ve Správci úloh v záložce Po spuštění. Projděte si vypsané položky, zjistěte, zda je jejich automatické spouštění po startu nutné a ty nepotřebné zakažte. V neposlední řadě je pak vhodné podrobit vaše zařízení důkladné antivirové a antimalwarové kontrole. Pomalý notebook totiž může být signálem, že vám v systému řádí nějaký zákeřný software.

Tip 5: Přidejte RAM

Zrychlit svůj notebook můžete také přidáním operační paměti RAM. To lze udělat v podstatě dvojím způsobem. Buď jednoduše přidáte další RAM do volných slotů na základní desce, nebo v případě již zaplněných slotů vyměníte staré RAM za nové s větší kapacitou. I tady ale platí, že u moderních tenkých notebooků může být výměna obtížnější. Krom toho je potřeba dát si pozor při výběru a koupit správný typ RAM, jež bude kompatibilní s modelem vašeho zařízení. Stejně tak je potřeba koupit RAM určenou pro notebooky (formát SO-DIMM), nikoliv pro stolní počítače (formát DIMM).

Bonusový tip: Dopřejte notebooku univerzální konektor

S novou baterií, rychlým SSD diskem, rozšířenou operační pamětí a „uklizeným“ softwarem vám i starší notebook může šlapat jako hodinky a vy s ním klidně zase můžete vyrazit na cesty jako s plnohodnotným parťákem. Jeho revitalizaci můžete korunovat pořízením univerzálního nabíjecího adaptéru české značky T6 Power. Původní adaptéry jsou často mohutné a těžké, mohou mít poškozený kabel či konektor. „Univerzální nabíječky jsou navrženy tak, aby byly schopny modifikovat napětí na výstupu, proto se přizpůsobí vždy konkrétnímu modelu notebooku. Také jsou osazeny chytrým řídícím čipem, který se dokáže přizpůsobit různým normalizovaným napětím ve všech zemích světa, díky čemuž je možné nabíječky používat opravdu kdekoliv,“ vysvětluje Radim Tlapák. Vybrat si lze ze tří variant adaptérů T6 Power, přičemž vycházet je potřeba z výkonu notebooku. „Při volbě provedení univerzálního adaptéru se jako první podívejte na štítek původní nabíječky, výkon by zde měl být uveden. Pokud jste nabíječku třeba ztratili, podívejte se na servisní štítek notebooku, kde je uvedeno požadované napětí a proud. Výkon pak lehce spočítáte vynásobením těchto dvou hodnot,“ radí Radim Tlapák.

 
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Technika