Zařiďte si byt tak, aby přežil více nájemníků a vydržel dlouhá léta

Pronajímáte-li byt, myslete na to, že zde velmi často platí pořekadlo „z cizího krev neteče“. Jinými slovy, byt, který dáte do pronájmu bude pravděpodobně trpět o něco více, než kdybyste v něm bydleli sami. Je proto vhodné volit takové povrchy a vybavení, které budou výrazně odolnější vůči jejich užívání. Zařiďte ho tak, aby vydržel období pronájmů bez větších karambolů a vy se tak vyhnuli předčasným opravám či rekonstrukcím. Byt ale může zároveň být vizuálně atraktivní, aby se v něm nájemníkům líbilo.

Začnete od podlahy

Pokud je to jen trochu možné a vy můžete ovlivnit zcela základní vybavení, zaměřte se na podlahu. Přestože je stále nejvyhledávanějším materiálem v interiéru dřevo, v případě nájemního bytu se spíše doporučuje materiál umělý. Vzhledem k tomu, že vývoj a vznik stále nových a nových řešení přináší příjemné, odlehčené, mnohdy i ekologičtější výrobky, nebojte se do nich investovat. Dekor dřeva tak objevíte například na linoleu, ale i materiálech, jako je laminát nebo vinyl. Podlaha v obývacím pokoji nebo například pracovně či ložnici by pak měla být v neutrálních barvách.

Podlaha v koupelně by měla být z důvodu vystavení zvýšené vlhkosti výrazně odolnější. Zároveň myslete na to, aby nebyla kluzká a aby se dobře udržovala a měla minimum přerušení či spojů. Vhodnými materiály jsou keramická dlažba, litá podlaha nebo vinyl. Naopak se vyhněte dřevu nebo laminátu.

Bílé stěny

Bílá je stále tou nejvíce nadčasovou barvou, kterou můžete v bytě zvolit. A to zejména v případě, že ho plánujete pronajímat. Pokud zvolíte nekvalitní barvu, špatný výběr se může projevit poměrně brzy. Ideální bělost barvy je 93 %, ale také vše záleží na tom, jak je byt situován. Ale pozor nenechte se zlákat vidinou světlejšího interiéru. Extrémní bílá může vypadat hezky, ale dokonce podle některých lékařů není přirozená pro lidské oko. Některé svítivé barvy mají tendenci rychle vyblednout a potom vypadají zašle,“ říká na úvod Hendrik Meyer z portálu Bezrealitky.

Kvalitní barvu stačí natřít dvakrát. Základem je však správně provedená penetrace, anebo před začátkem malování starou barvu ze zdí seškrábat. To se doporučuje zejména v případě, že se v bytě dříve kouřilo nebo se jedná o starší nemovitost a na zdi je několik vrstev barvy, která může odpadávat.

Do šaten, předsíní nebo úzkých chodeb se pak doporučuje aplikovat barvu otěruvzdornou. Omyvatelná barva je pak vhodná zejména v případě, že v bytě budou bydlet děti nebo domácí zvířata. 

Cíl koupelny je jasný – být nadčasová

Nadčasová koupelna

Cíl koupelny je jasný – být nadčasová. Zapomeňte na barevné kachličky s obrázky a raději do bytu k pronájmu volte obklady a dlažbu v základních a světlých odstínech, které spíše prostor opticky zvětší. Vzhledem k tomu, že se vodovodní baterie a případně sprchová hlavice dá vyměnit velmi snadno, je spíše na majiteli bytu, do jaké investice se pustí.

Kuchyň, kde se dá fungovat

Kuchyňský kout je místem, který bývá velmi namáhavý a využívaný. Je vystaven mechanické zátěži, změnám teplot a vlhkosti. Každodenní otevírání a zavírání dvířek, manipulace s nádobím, používání pracovní desky či výsuvů, to vše nábytek namáhá, musí být proto z kvalitních materiálů a v perfektním provedení. Výhodu je možnost koupě korpusu kuchyňské linky a následná výměna jednotlivých dílů v případě, že dojde k poškození. „Je však potřeba myslet na to, aby byl korpus vyroben formou lepení (lepený kolíkovaný spoj), který zajišťuje pevnost a životnost jednotlivých dílů. Ať už bude byt vybavení pro účely pronájmu, nebo ne, dbejte na logické uspořádání skříněk a šuplíků. “ dodává Meyer.

Estetické úpravy nemovitosti

Kvalitní a funkční materiál bytu jsou základem, že vám nemovitost vydrží a zdárně přečká nejednoho nájemníka. Dalším krokem je estetická příprava, která potenciální zájemce zaujme. Tomuto tématu je rozsáhne věnuje přímo například blog portálu Bezrealitky.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Interiéry