Nemovitosti v ČR zdražovaly před úderem koronaviru dvojnásobným tempem oproti situaci v EU. Jak se jejich ceny budou vyvíjet nyní?


Ceny nemovitostíČR rostly v posledním loňském čtvrtletí šestým nejrychlejším tempem v celé EU. Meziročně přidaly 8,9 procenta. Rychleji reality zdražovalyLucembursku, na Slovensku, v Chorvatsku, v Polsku a v Lotyšsku. V Portugalsku pak rostly stejně rychle jako v ČR.

Z  nových dat Eurostatu tedy plyne, že bezprostředně před úderem koronavirové krize se český nemovitostní trh nadále přehříval. Tempo zdražování nemovitostí bylo více než dvojnásobné jak v porovnání s růstem cenEU jako celku – ještě zahrnujícím Spojené království –, tak v porovnání s růstem ceneurozóně. Důvodem citelného vzestupu cen nemovitostíČR, a jejich až dvacetiprocentního nadhodnocení, byla jako po celý loňský rok omezená nabídka, daná zejména pomalou výstavbou nových nemovitostí. Na straně poptávky cenu zvedala citelně rostoucí kupní síla Čechů, daná řadou let obecné ekonomické prosperity a růstem reálných mezd.

V prvním čtvrtletí roku 2020 však v důsledku koronavirové krize došlo k citelnému útlumu aktivity na českém nemovitostním trhu a k „zamrznutí“ některých jeho segmentů, takže lze letos očekávat výrazné zvolnění dynamiky růst cen nemovitostí. Půjde však o celoevropský jev, takže to nemusí znamenat, že se Česko v pomyslném žebříčku zemí EU dle tempa zdražování realit jakkoli propadne.

Předčasné je nyní hovořit o tom, že se ceny na nemovitostním trhu v ČR budou v důsledku koronakrize propadat. Spíše je třeba přechodně počítat se stagnací cen realit v atraktivních lokalitách a s mírným cenovým poklesem realit v méně atraktivních oblastech typu maloměsta, venkova či sídlišť městských periférií. Pokud se česká ekonomika zotaví v přiměřeně krátkém čase, během několika čtvrtletí, ceny nemovitostíČR ve druhé polovině roku 2021 obnoví svůj vzestup. 

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality