5 důvodů, proč zvolit bydlení za Prahou

Jana Brožková, 18.5.2020
 Ceny bytů v metropoli se rok od roku zvyšují a pravděpodobnost, že výhledově klesnou, je spíše mizivá, také vzhledem k jejich množství, které je nedostatečné. Stále častěji se proto objevují nové výstavby na okraji Prahy, které jsou cenově dostupnější a nabízejí i větší prostor k životu. Dávno už to také nejsou jen opuštěné satelity, jak tomu bývalo dříve. Popularitu kromě slavných oblastí jako jsou Říčany, Řevnice nebo Černošice nabírají i méně známé lokality Unhošť nebo Vysoký Újezd, odkud se snadno dostanete nejen do centra Prahy, ale také za přírodními krásami i památkami.  

Venkovský život, který plyne pomaleji

Vyměnit hektický pražský život za poklidnou idylku na předměstí velkoměsta nebo na venkově je stále populárnější. Všudypřítomný šrumec, hektický život, potíže s parkováním, přeplněné restaurace i supermarkety stále více Pražanů mění za pomalejší tempo okolí města. „Lidé často také zjišťují, že to, co očekávají od města, jim nabídnou i místa mimo Prahu. Ať už jsou to kvalitní restaurace, kavárny, fitness centra, ale i jarmarky, masopusty a nejrůznější kulturní akce. Dojíždějí tak často už jen do práce a všechny tyto požitky najdou v místě svého bydliště,“ říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

Klidnější bydlení za Prahou skýtá i výhodu bezpečnosti

Příroda a všudypřítomná zeleň

Vyjít z bytu nebo z domu a být rovnou na procházce v přírodě nebo v blízkosti cyklostezky, koupaliště nebo na dohled od zámku? Zeleň, kam oko dohlédne, je častým důvodem, proč lidé opouštějí betonová centra měst a vydávají se za bydlením na jeho periferii či do menších obcí v okolí. Výhodou je pestrost, které okolí Prahy nabízí. Pokud milujete vodu, můžete se držet v povodí Vltavy nebo Berounky, dominantou nového bydlení může ale být třeba i strategická poloha pro výlety na okolní hrady, zámky nebo vyhlídky. Takové možnosti nabízí například Vysoký újezd, který je v blízkosti Prahy, přesto jeho srdce tvoří zámek a osmnáctijamkové golfové hřiště. Nedaleko je pak oblíbený lom Velká Amerika, Svatý Jan pod Skalou či Karlštejn.

Bezpečnější a klidnější bydlení

Klidnější bydlení za Prahou skýtá i výhodu bezpečnosti. Nemusíte být neustále ostražití, aby vás nebo vaše děti nepřejelo auto nebo tramvaj. Stejně tak se nemusíte obávat podivných individuí, která se motají ulicemi města ve dne i v noci. Bydlení za Prahou také budí menší zájem zlodějů, kteří zde nenajdou tolik snadných úlovků, jako v centru dění.

Cenově dostupné byty a více prostoru k životu

Velkým lákadlem okrajových částí Prahy jsou i dostupnější ceny nemovitostí a tím také možnost pořídit si větší prostor k bydlení, a to jak v bytových, tak i v rodinných domech se zahradou. Bydlení v Praze se za metr čtvereční prodává průměrně za více než 100 000 , o pár kilometrů dál v jeho okolí je tato cena ale výrazně nižší.  Za Prahou si lze ve stanoveném rozpočtu pořídit často i dvojnásobně větší byt než v metropoli. Co se týče rodinných domů, ty je v Praze již téměř nemožné si za rozumných podmínek pořídit.

Snadné dopravní spojení s městem

Lidé v Praze dlouhodobě řeší častá omezení v dopravě, ranní a odpolední špičky, hluk i nedostatek parkovacích míst. Častým mýtem u okrajových lokalit je složité a zdlouhavé dopravní spojení městskou dopravou. Ta je ale řešena příměstskými linkami autobusů. „Některé příměstské lokality mají také výhodu snadné dopravní dostupnosti do centra Prahy díky železniční trati, která vede přímo do centra města a nabízí snadný přestup na metro. Odpadá tak nutnost trávit každé ráno cestu do prácedopravní zácpě. V blízkosti železniční stanice jsou například Kolovraty nebo Unhošť,“ říká Kamil Dunaj.

 

 

 Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Stavba