Záznam v bankovním registru a hypotéka – jak to jde k sobě?
Hypoteční banky ze zákona zkoumají schopnost žadatele splácet úvěr, tento proces zahrnuje i náhled do výpisu z bankovního registru žadatele s tím, že banky zajímá:
- jaké úvěry žadatel aktuálně čerpá a jaká je jejich nesplacená částka,
- jaké úvěry žadatel čerpal v minulosti a jestli splácení bylo bezproblémové (nedocházelo ke zpoždění ve splácení)
- kolik činí celková výše měsíčních splátek na současných úvěrech.
Pokud hypoteční banka vidí, že klient měl v minulosti problém se splácením svých závazků, může to být důvod k neposkytnutí hypotéky. Samozřejmě záleží na více okolnostech, a to:
- před jak dlouhou dobou k opoždění docházelo,
- jak často k opoždění docházelo,
- jestli klient všechny své splátky doplatil, tj. došlo skutečně jen ke zpoždění, nebo jestli je stále neuhradil (tj. klient je stále pozadu za splátkovým kalendářem)
Největším problémem jsou opakované opožděné splátky v uplynulých 12 měsících či nedoplacení opožděných splátek, zde banky téměř vždy žádost o úvěr zamítají. Naopak přimhouřit oko lze v případě ojedinělé opožděné splátky, ke které došlo před 12 měsíci a více.
Nutno také poznamenat, že informace o opožděných splátkách jsou v bankovním registru klientských informací po omezenou dobu, a to max. 4 roky po doplacení úvěru, u kterého k tomuto „deliktu“ došlo.
Pokud máte pochyby, nepodávejte ihned žádost o úvěr
Pokud víte, že jste se v minulosti dopustili opožděného zaplacení úvěru, je vhodné před podáním žádosti o úvěr absolvovat úvodní skóring, kdy pracovník banky na základě souhlasu se zpracováním osobních údajů nahlédne do bankovního registru. Pokud ve výpisu skutečně budou záznamy o opožděných splátkách, je žádoucí s pracovníkem banky diskutovat to, jestli je vhodné žádost podávat.
V bankovním registru klientských informací jsou totiž nejen informace o aktuálně či dříve čerpaných úvěrech, ale také informace o žádostech o úvěr. Co to znamená? Pokud podáte u banky žádost o hypotéku a ona ji zamítne, informace o zamítnutí je zaznamenána v bankovním registru klientských informací. Toto výrazně komplikuje situaci v případě, že se po zamítnutí první žádosti rozhodnete žádat o úvěr v jiné bance. Informace o dříve zamítnuté žádosti o hypotéku je totiž „přitěžující“ okolnost a může tak být jedním z doplňkových důvodů, proč vám ani jiné banky nepůjčí peníze.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Hypotéky
- Legislativní chaos zdražuje nové byty o stovky tisíc korun, řešení opět v nedohlednu
- Stav zásob plynu v Česku zaznamenal mírný pokles, aktuálně k 2. 11. je na necelých 92 % z celkové naplněnosti zásobníků, stav oproti loňskému roku je nyní zhruba o 8 procentních bodů nižší
- 44. týden na Energetické burze ČMKB - elektřina 25 za 2450 Kč/MWh, plyn 25 za 1100 Kč/MWh
- Analýza hypotečního trhu - objemy hypoték, aktuální úvěrové sazby a komentář
- Komentář: Trendy v energetice – firmy nejčastěji energie fixují na 2 roky, smlouvu jich na příští rok nemá 30 procent
- Hypotéka na vybavení bytu vám dá peníze na nábytek i TV. Víte, jak ji získat?