Vzpomínka na operaci ANTROPOID

mzv.cz (MZv ČR), 28.05.2020
Dne 27. května uplynulo 78 let od jednoho z největších odbojových činů v okupované Evropě, atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Operace Antropoid vedená rotmistrem Jozefem Gabčíkem a rotmistrem Janem Kubišem, za pomoci mnoha československých vlastenců, se uskutečnila 27. května 1942 v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava jako odplata za nastolený teror po příjezdu R. Heydricha jako zastupujícího říšského protektora, kdy padlo téměř 500 rozsudků smrti a dalších cca 2200 lidí bylo odvlečeno do koncentračních táborů.

Atentát se uskutečnil dne 27. května 1942, kdy protektorův vůz musel přibrzdit v ostré zatáčce u Vychovatelny v Praze – Libni, kudy Heydrich jezdil ze svého sídla na Pražský hrad. Situace byla značně nepřehledná, protože právě místem projížděla tramvaj. Gabčík měl Heydricha z bezprostřední blízkosti zastřelit, ale jeho samopal se však v kritický moment zasekl. Naštěstí jej duchapřítomný Jan Kubiš zasáhl bombou, která sice nezasáhla celý vůz, ale poničila jeho pravou zadní část. Střepiny zasáhly také Heydricha do pravého boku. Heydrichův stav se postupně zlepšoval, ale nakonec dostal otravu krve a 4. 6. 1942 následkům zranění podlehl.

78. výročí operace Antropoid jsme si připomněli 27. 5. 2020 v obci Poluvsie, odkud Jozef Gabčík pocházel a kde je také umístěn jeho památník. Pietního aktu kladení věnců se zúčastnil velvyslanec České republiky na Slovensku Tomáš Tuhý.

Galerie


Antropoid


Názory na článek  Vzpomínka na operaci ANTROPOID
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy