5 tipů, jak si zvelebit balkón

Rubrika: Tipy a triky
Eva Krulišová (Hornbach), 11.06.2020


Nemáte zahradu, ale přesto byste si rádi vytvořili vlastní venkovní oázu, kam se za teplých letních večerů uchýlíte po celém dni k příjemnému odpočinku? Nebo naopak toužíte po místě, kde se budete moci každý den alespoň chvíli vyhřívat na sluníčku? Ať tak či onak, postačí vám k tomu balkón. Je potřeba ho jen vhodně zařídit. Odborníci z Hornbachu vám poradí, co všechno k tomu budete potřebovat.

Dlažba a další podlahové krytiny

Začneme pěkně od podlahy. Pokud balkón zařizujete od píky, měli byste v první řadě dbát na vhodnou podlahovou krytinu. „Na balkón doporučuji položit mrazuvzdornou dlažbu dle normy EN mimořádně vysoké kvality. Jako alternativu k dlažbě můžete samozřejmě zvolit i dřevěná prkna, dřevěné dlaždice, umělý trávník či venkovní koberce, dekorační štěrk nebo kombinaci různých podlahových krytin. Do podlahové krytiny ze dřeva můžete navíc zcela snadno zabudovat světla,“ radí Richard Klička, odborník na stavební projekty z Hornbachu.

Ochrana proti slunci

Se správnou ochranou proti slunci na balkóně přečkáte i ta největší vedra. „Jednou z možností je koupě slunečníku – rychle a pohodlně se montuje a jednoduše ho můžete přemístit, kamkoliv se vám zlíbí. Další variantou je sluneční plachta, která se upevňuje na stěnu a balkónové zábradlí. Výhodou plachty je, že se dobře čistí a uskladňuje. Do třetice můžete zvolit markýzu, která se napevno připevňuje na stěnu. V každém případě lze vždy vybírat z velkého množství velikostí, tvarů, designů a barev,“ doporučuje David Benda, odborník z Hornbachu, který se specializuje na venkovní zařízení.Pohledová ochrana

Pohledové potahy jsou skvělou, rychlou a levnou variantou pro zachování soukromí. Balkón ochráníte před pohledy zvědavců a můžete si v příjemném stínu dlouhé hodiny užívat čas jen pro sebe.

Balkónové rostliny

Díky rostlinám se váš balkón zazelená, pokvete všemi barvami a zavoní vám až do ložnice. Při výběru vhodných květin a druhů zeleniny byste měli zohlednit především velikost vašeho balkónu a délku slunečního svitu. „Pro pěstování jsou ideální jižně orientované balkóny, kam svítí slunce nejvíce. Zahrádku si zde můžete pěstovat ve vertikálních záhonech vyrobených z palet či bedýnek Buildify nebo v závěsných samozavlažovacích truhlících umístěných přímo na zábradlí,“ popisuje David Benda z Hornbachu.


Nábytek a dekorace

Balkónový nábytek je k dispozici v mnoha variantách. Cenově nejvýhodnějším materiálem je zpravidla plast, jeho nevýhodou je ale nižší kvalita. Vyplatí se investovat do nábytku z moderních plastových kombinací a umělohmotného pletiva. Tento nábytek je totiž extrémně odolný proti vlivům počasí. Mezi takové materiály patří zahradní nábytek z polyratanu. Mezi tradiční materiály patří i dřevo a kov, zejména železo, ocel a hliník. „Klasikou je skládací balkónový nábytek, který se inspiruje především lehkými bistro židlemi. Trendem u balkónového nábytku je jeho stále výraznější bytový vzhled – tedy balkónový nábytek, který může stát také v bytě. Nábytek, který může stát venku po celý rok, je nábytek z teakového dřeva. Samozřejmě je nutné se o materiál dobře starat,“ uvádí Tadeáš Tenkl, odborník na trendy v bydlení z projektových marketů Hornbach.

Osvětlení

Plánujete na balkóně trávit teplé letní večery? Pro dotvoření dokonalé atmosféry nezapomeňte na osvětlení. „Řešením může být světelný řetěz, který snadno omotáte kolem zábradlí balkónu. Kromě zdroje příjemného teplého světla se stane i originální dekorací,“ popisuje Zlatko Slebodník, specialista na osvětlení z Hornbachu.

Letní grilování

Ani na balkóně si nemusíte nechat ujít letní grilovačky. Stačí sáhnout po elektrickém grilu, který neznečišťuje okolí kouřem, a neobtěžuje tak vaše sousedy. Uvítají ho i návštěvy – snadno na něm připravíte rychlé a originální pohoštění. „Jednou z výhod elektrického grilu je, že má krátkou dobu zahřátí a snadno se udržuje. Gril je navíc možné používat opravdu kdekoliv,“ uzavírá David Benda z Hornbachu.

Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.cz

Názory na článek  5 tipů, jak si zvelebit balkón
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tipy a triky