Studenti uklízejí v lese a zasadili už přes tisíc stromů na místech poškozených kůrovcem

Senioři pečou buchty, studenti středních a vysokých ostravských škol s tímto „dopingem“ pak uklízejí v lese a vysazují nové stromky na místech, která vyhladil kůrovec. To jsou první výsledky mezigeneračního projektu Student v lese, který zaštítil moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

V průběhu června a července studenti, kteří se zapojili do společné mezigenerační a dobrovolnické aktivity Spolku Počteníčko - Student v lese, dvakrát uklízeli lokalitu Slepenec nedaleko Slezskoostravského hradu v Ostravě. Výsledek: 67 velkých pytlů nejrůznějších odpadků. Od pet lahví, sklenic a papírů až po krabice, hadry, matrace a další haraburdí. Podobný úklid čeká také Bělský les a lokalitu Železárenská v Ostravě. Z krajského města se projekt Student v lese přesunul i do Beskyd. Na dva dny přijelo do obce Krásné dvacet dobrovolníků, aby sázeli tříleté sazenice buků v revíru Kyčera. Na místech, která vyhladil kůrovec, zasadili 1150 nových stromků. Na podzim budou v Beskydech pokračovat.

„Mezigenerační projekt Student v lese se zaměřuje na ochranu životního prostředí, úklid lesních lokalit a výsadbu stromů, rozvoj mezigeneračních vztahů a dobrovolnictví. Těší mě, že nejde o jednorázovou kampaň, ale o pravidelnou pomoc v lesích postižených kůrovcovou kalamitou a o zapojení studentů středních a vysokých škol i veřejnosti napříč celým krajem. Jsem rád, že je u nás spousta mladých lidí, kteří se zajímají o své okolí a za svačinu a dobrý pocit udělají kus užitečné práce. A ‚nestydí‘ se přitom spojit s generací svých prarodičů. Navzájem se velmi obohacují. Zkušenost seniorů se perfektně doplňuje s energií mladých lidí,“ uvedl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, který celý projekt zaštítil.

„Studenti jsou úžasní, jejich energie a elán ženou projekt kupředu. Pracují zdarma a ve svém volném čase. Uklízení v lese plném odpadků a sázení stromků v Beskydech je přitom něco úplně jiného než práce doma nebo na zahradě. Kopali jsme v terénu plném kamení a kořenů. Většina držela poprvé v ruce sekeromotyku. A zvládli to skvěle,“ řekl předseda Spolku Počteníčko Ivan Sekanina a dodal. „Hodně nám pomohli lesníci z Krásné. Nachystali nářadí a sazenice, poradili, ukázali, co máme dělat, kontrolovali nás. Už jsme se domluvili, že budeme v Beskydech pokračovat. Zároveň věříme, že se nám projekt podaří rozšířit do dalších škol, seniorských klubů i mezi veřejnost v dalších okresech kraje. Hlavně tam, kde řádil kůrovec. Na Jablunkovsko, Opavsko a Bruntálsko,“ doplnil Ivan Sekanina.

„Baví nás pomáhat přírodě, je to důležité. Po kůrovcové kalamitě to v lesích vypadá strašně, nedá se na to koukat a nic nedělat. Takže kdykoliv máme možnost, zapojíme se do podobných akcí. Přináší nám to radost. I to spojení se seniory je zajímavá zkušenost. Nečekáme odměnu, peníze nejsou všechno,“ řekla studentská mluvčí projektu, studentka Jazykového gymnázia Pavla Tigrida Sofie Glacová.

Student v lese je společná mezigenerační a dobrovolnická aktivita Spolku Počteníčko a studentů středních i vysokých škol z Ostravy. V zakládající skupině jsou studenti sedmi ostravských středních škol a dvou fakult Ostravské univerzity. Aktuálně se připojili studenti dalších čtyř středních škol z Ostravy, Orlové a Bohumína i Slezské univerzity Opava. Partnery projektu jsou Lesy ČR, Biskupské lesy a Ostravské městské lesy a zeleň. Projekt podporují i společnosti Kofola, Juddy bagety a Madeta. Záštitu má hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.


27. července 2020


Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy