Mikrobiologové odhalili, co všechno vám doma létá vzduchem

Rubrika: Interiéry
Jana Brožková (Bydlet.cz), 24.09.2020

Guma z pneumatik, částice slunečního krému a dokonce i DNA chlamydie. Mikrobiologové díky analýze filtrů čističek odhalují, co všechno se může objevit ve vzduchu v uzavřených místnostech.

Když toužíme po ochlazení během horkých měsíců, přijde k duhu jednoduchý větrák, vějíř i vysoce účinný ventilátor. Co však víme o zvířeném vzduchu, který nás v domácnostech obklopuje? Mikrobiologové společnosti Dyson používají skenovací elektronové mikroskopy k analýze použitých filtrů čističek vzduchu a výsledky, které při celosvětovém výzkumu odhalili, nyní sdílejí s veřejností.

Mrtvý hmyz, roztoči i částice gumy

Inženýři společnosti Dyson vyvinuli technologii čištění, vysoce účinnou při odstraňování „typických“ znečišťujících látek v domácnostech. Duální HEPA a uhlíkové filtry zachycují mikroskopické částice označované jako PM0.1 (číslo uvádí velikost v mikrometrech), stejně jako částice PM2.5, které se mohou uvolňovat z průmyslových emisí nebo spalování, a větší částice PM10, například pyl a alergeny. Navíc plyny včetně těkavých organických sloučenin (VOC), benzenu, NO2 a formaldehydu jsou detekovány a zachyceny díky technologii čištění. Nedávná analýza filtrů provedená týmem společnosti Dyson pro mikrobiologii zjistila, že mrtvý hmyz, vlasy, roztoči a částice gumy jsou méně známými znečišťujícími látkami, které se ovšem pravidelně zachycují ve filtrech čističek v domácnostech.

Kuriózní nález: Odborníky překvapila DNA chlamydie

Vzácným jednorázovým objevem během filtrační analýzy se stala i DNA chlamydie. Ačkoliv odborníci nebyli schopni potvrdit, jak dlouho byla DNA na filtru, během používání zachytili snímek její existence v prostředí. Je možné, že mohla pocházet ze zvířat, která byla v kontaktu s ptáky a jejich vedlejšími produkty, ale vzhledem k tomu, že se jednalo o jednorázový incident, je obtížné s jistotou říci, jak se DNA do filtru dostala.

Lidské příběhy čtené z čističky vzduchu

„Většinou se staráme o nejmenší znečišťující látky v našem ovzduší, tedy VOC, plyny, uhlíkový prach. To jsou druhy sloučenin, o nichž jste slyšeli ve zprávách, které se zkoumají z hlediska možných zdravotních problémů. Ale pro mě jsou nejzajímavější větší částice – mohou vyprávět příběh o člověku. Obvykle dokážu zjistit, zda mají domácího mazlíčka, jestli jsou kuřáci, zda žijí poblíž frekventované silnice a spoustu dalších informací,“ říká Gem McLuckie, vedoucí vědecký pracovník oddělení mikrobiologie. Právě otevřenými okny se totiž do domácnosti dostává nejen čerstvý vzduch, ale i mnohé nečistoty. Vítr, který fouká venku kolem našich domovů, přináší do domácností ještě více znečišťujících látek, než se v interiérech běžně vyskytuje. Spoustu z toho, co na filtrech najdu, zůstane navždy záhadou,“ uvádí Karen Holeyman, vedoucí výzkumu mikrobiologie.

Analýza SEM porovnává kvalitu vzduchu v různých koutek světa

Při analýze SEM lze chemické sloučeniny zvětšit až 300000krát vzhledem k jejich původní velikosti. Tato technologie umožňuje podrobnou analýzu, která vypovídá o tom, jak kvalita ovzduší ovlivňuje každodenní život lidí. Mikrobiologům to pomáhá identifikovat látky znečišťující ovzduší v domácnostech. Výzkumníci mohou díky tomu vyvíjet technologie, které budou reagovat na reálné domácí prostředí, nejen na laboratorní testy. Vzorky použité v analýze filtru SEM představují celkový obrázek domácího prostředí. Analyzují se filtry z celého světa, včetně Asie, Evropy, Ameriky a Austrálie. Díky globálnímu výzkumu tak lze porovnat kvalitu vzduchu v různých částech zeměkoule.

Názory na článek  Mikrobiologové odhalili, co všechno vám doma létá vzduchem
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie

Články Interiéry