dTest prověřil vysavače. Které modely udrží pořádek v domácnosti s mazlíčky?

Domov je tam, kde chlupy drží na všem kromě psa/kočky. Vtipná a často zároveň výstižná cedulka zdobí dveře nejedné domácnosti sdílené se zvířaty. I když každý svého mazlíčka miluje do posledního chloupku, koberec, gauč i postel bez srsti jistě ocení nejen návštěvy ve svátečním oblečení. Zajímavé jsou v této souvislosti výsledky zkoušek, kterým nezávislá spotřebitelská organizace dTest podrobila vysavače. Zatímco polovina testovaných klasických sáčkových modelů při vysávání chlupy simulujících vláken propadla, tyčové vysavače si vedly výrazně lépe.

Byť testy klasických (sáčkových i bezsáčkových) a tyčových modelů probíhaly zvlášť, průběh dílčí zkoušky, která bude majitele čtyřnohých chlupáčů zajímat, byl v obou případech stejný. Kočičí a psí srst pro tyto účely simulovala syntetická vlákna, která byla pomocí těžkého válce udusána do koberce. „Plocha určená pro test se vysávala pohyby tam a zpět podle vzorce cik cak. Po jednom přejetí hodnotilo úspěšnost pět odborníků. V případě, že se vlákna z koberce nepodařilo jedním pohybem vyčistit, počítali jsme počet přejetí potřebných pro dokonalé vysátí,“ podrobně popisuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu.

V případě klasických cylindrických podlahových vysavačů si za svůj výkon vysloužily nejlepší hodnocení jen dva sáčkové modely z celkových 20 testovaných a jeden bezsáčkový z 11 prověřovaných zástupců tohoto segmentu. Naopak celá polovina klasických sáčkových vysavačů ve zkoušce propadla. U bezsáčkových modelů byli propadlíci jen dva, dalších pět modelů však předvedlo poměrně slabý výkon.

Zcela opačné byly výsledky u tyčových vysavačů, kterých dTest aktuálně prověřil 28. Téměř polovina z nich zkouškou prošla s nejlepším hodnocením. Neúspěšné modely se však našly i u tohoto typu pomocníků pro úklid, tvořily jednu třetinu testovaných tyčových vysavačů.

Pro úplnost dodejme, že vysávání syntetických vláken simulujících psí nebo kočičí srst bylo jen jednou z řady zkoušek, jimž nezávislá spotřebitelská organizace dTest vysavače podrobila. Kromě úklidu různých nečistot z odlišných typů podlah se týkaly například kvality filtrace prachu u klasických a výdrže baterie a ztráty sacího výkonu u tyčových akumulátorových modelů. Odborníci se zaměřili i na spotřebu energie, hlučnost a obsluhu.

Výsledky i podrobný postup testu klasických vysavačů najdete na www.dtest.cz/vysavace, pokud vás zajímají podrobnosti k testu tyčových vysavačů, pak navštivte www.dtest.cz/tycove-vysavace.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky