Jak zateplit dřevostavbu bez zbytečného odpadu?

Jana Brožková, 10.11.2020

Dřevěné domky jsou přátelské k životnímu prostředí. Nejlepší ekologická cesta v souvislosti se zateplením dřevostaveb pak vede přes foukání minerální izolace přímo do panelů. Nejenže se tímto řešením zlepší izolační, akustické a požární vlastnosti budovy, ale navíc na stavbě nevznikne žádný odpad v podobě odřezaných zbytků. Zákazník zaplatí opravdu jen za to, co má ve stěnách. Aplikace minerální vaty v panelech zamezuje plýtvání. Šetří zkrátka přírodu i vaše peněženky.

„Při realizaci dřevostavby se používají převážně suché procesy a lze ji tak stavět v podstatě kdykoliv,“ vyzdvihuje jednu z řady výhod dřevostaveb Tomáš Nemrava, výkonný ředitel firmy NEMA, která se specializuje na výrobu vázaných krovů, vazníků, střešních panelů pro zděné stavby a široké palety panelů pro montované dřevostavby. V jižních Čechách, kde sídlí, vlastní dokonce jako jediná v Česku kompletní výrobní linku pracující s milimetrovou přesností. Panely tam odborníci rovnou zafoukávají kvalitní minerální vatou od firmy Knauf Insulation.

Aplikace minerální vaty v panelech zamezuje plýtvání

„Zásadní je množství izolace, která je v panelu obsažena. Při výrobě se jí do panelu fouká 42 kg/m3, což má velký vliv na výrazně lepší izolační, akustické i požární vlastnosti,“ vysvětluje Nemrava. Foukaná izolace se dostane do sebemenší mezery a zamezí tak vzniku tepelných mostů. Minerální vata neobsahuje žádná chemická pojiva ani lepidla a při jejím použití nevzniká žádný odpad. To je dobrá zpráva pro přírodu i zákazníka.

Díky milimetrové přesnosti výrobní linky není nutné žádné dořezávání a další úpravy, které by konečného zákazníka i montážní firmu na stavbě zdržovaly a snižovaly kvalitu výsledného domu. Foukání vaty je nastaveno softwarově. Projektanti vše naprogramují a zaměstnanci ve výrobě poté už jen kontrolují správnost procesu. Pokud je panel zafoukán dle programu a nastavení, jak má, zaklopí se jeho druhá strana a posunuje se po lince na další pracoviště.

Dřevěná alternativa k cihlovým domům získává v tuzemsku pomalu na oblibě nejen díky kladnému vztahu k životnímu prostředí. Pomalu mizí mylné představy, že domy ze dřeva dlouho nevydrží. Nejstarší dochované funkční dřevostavby koneckonců pocházejí z 5. století našeho letopočtu, což svědčí o tom, že když se o ně majitelé vzorně starají, je jejich životnost prakticky neomezená.
Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Stavba