Prozkoumejte Prahu roku 2040, po 25 pražských stavebních prioritách vás provede Adam Gebrian

Jana Brožková, 25.11.2020

Jak navštívit výstavu v době nouzového stavu? Pohodlně a bezpečně. Výstava Praha zítra? Pražské priority, kterou v září připravil IPR Praha společně s hlavním městem Praha, www.campuj.online/expo je nyní virtuální na webu campuj.online. Nabízí 25 ambiciózních investičních projektů metropole, které jsou rozdělené do 5 kategorií – nové čtvrti, nová dopravní propojení, nové příležitosti, nová náměstí a ulice a nové parky. Výstavou provede v natočené komentované prohlídce architekt Adam Gebrian. Více o realizacích, které změní tvář hlavního města, se mohou Pražané dočíst také v  www.campuj.online/rubrika/praha-zitra tematickém cyklu článků Praha zítra?, ve kterém redakce postupně odhaluje napínavé příběhy novodobé architektonické mapy Prahy.

Výstava Praha zítra? Pražské priority vychází z dlouhodobého programového cyklu CAMPu (Centrum architektury a městského plánování) Praha zítra?, který veřejnosti představuje nejrůznější stavební projekty proměňující stavební mapu hlavního města. Současná doba neumožňuje fyzickou návštěvu galerií, centrum se proto rozhodlo výstavu překlopit do online podoby.

Reprezentované projekty se liší svou velikostí a nachází se v různých částech města. Jedno však mají téměř vždy společné – jsou z velké části investicí města. Také proto je v dramaturgii výstavy věnována pozornost pražským politikům, a to členům Rady hl. m. Prahy, kteří v krátkých video rozhovorech vyjadřují své vize toho, jak se může Praha v budoucnosti proměnit.

„Vypadá to, že návštěvníky do konce roku reálně neuvidíme – připravujeme proto stále další alternativy, jak se s nimi potkávat alespoň online a přinést jim architekturu a témata městského plánování až do samého domova. Pražské priority jsou modelovým výběrem pětadvaceti zajímavých projektů, které promění výraz Prahy, jak jej známe dnes. Ukazují nám vnitřní rezervy města a jeho potenciály. Nabízí základní vizi rozvoje hlavního města Prahy směrem k sebevědomé metropoli, která zvyšuje kvalitu života svých obyvatel, stejně jako ulic, náměstí, veřejných prostor a dopravních spojení,“ popisuje výstavu Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. 

Návštěvníci webových stránek si mohou jednoduše prohlídnout jednotlivé investiční projekty. Ke stažení jsou také brožury, které byly připraveny pro výstavu. Kromě velkých stavebních projektů jako je metro D, pražský okruh, revitalizace Karlova náměstí, Smíchov City nebo stavba Vltavské filharmonie představuje výstava také méně známé proměny budoucí Prahy. Jedním z nich je nové dopravní spojení Dvorecký most, který překlene Vltavu v úseku mezi zlíchovským a podolským nábřežím a propojí tak Smíchov a Pankrác. Most je tvarován jako socha – architekti ze studia Tubes a zpracovatelé projektové dokumentace, Atelier 6, ve spolupráci s umělcem Krištofem Kinterou předpokládají realizaci výtvarného díla ve formě multifunkční kubistické krajiny a botanické zahrady pouličního osvětlení. Chystá se také online doprovodný program, který 24. listopadu od 19.00 hodin nabídne zajímavosti o vzniku stavby s autory návrhu a náměstkem primátora a Adamem Scheinherrem.

Ambiciózní stavební projekty budoucí Prahy mohou čtenáři blogu campuj.online prozkoumat také v www.campuj.online/rubrika/praha-zitra/tematickém cyklu článku Praha zítra?, které píší samotní zaměstnanci IPR Praha a CAMPu. Výstavu je rovněž možné nadále vidět ve zjednodušené panelové podobě ve veřejném prostoru na Mariánském náměstí.

__________________________________________________________________________

Centrum architektury a městského plánování (CAMP) si dalo za cíl zlepšit veřejnou diskuzi o rozvoji Prahy. Je základním zdrojem přehledných a dostupných informací o přítomnosti a budoucnosti hlavního města a funguje jako otevřená platforma, „základní tábor“ pro každého, kdo má zájem o společné plánování a rozvíjení Prahy. CAMP sídlí na Karlově náměstí v budově Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a návštěvníci v jeho prostorech najdou výstavní sál s unikátní velkoplošnou projekcí, studovnu s velkým výběrem cizojazyčných publikací o architektuře, urbanismu a designu, příjemnou kavárnu, venkovní terasu a moderní přednáškový sál s bohatým programem sestávajícím z veřejných diskuzí, vystoupení tuzemských i zahraničních odborníků, workshopů, projekcí a dalších aktivit.

CAMP také spravuje a edituje mapový portál prahazitra.camp, který slouží jako základní přehled stavebních záměrů na území Prahy – od prvních nápadů přes projekty v procesu přípravy až po ty, které se již dokončují na staveništích.




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie



Články Stavba