Inovujte svou domácnost trendy nástěnnými tapetami

Pro úspěšnou proměnu interiéru pomocí tapet je důležitý jejich správný výběr a k tomu kvalitní lepidlo a perfektní příprava podkladu. Práce s tapetami ale není tak složitá, jak se může zdát. „Tapety se prodávají v rolích, aby bylo možné je snadno instalovat. Pokud se vám dílo nepovede nebo se vám nakonec nebude líbit, tapety také můžete snadno strhnout. Nemusíte se proto bát, že se vám vybraný vzor třeba snadno okouká,“ říká Tadeáš Tenkl, odborník z oddělení tapet a dekorací v projektových marketech Hornbach.

 Výběr správné tapety

 Různé typy tapet mají různé vlastnosti. Ty budou rozhodující při výběru těch pravých pro vás. Mohou být například omyvatelné, vhodné do místností se zvýšenou vlhkostí a podobně.

· Vliesové tapety

Možná tento druh tapet znáte pod názvem flísové tapety. Na trhu nejsou příliš dlouho, ale už teď se těší velké oblibě. Mají totiž mnoho benefitů. Jsou prodyšné. To znamená, že stěna, na které jsou nalepené, nezplesniví. Pyšní se vysokou pevností, jejich barva se ani po čase nezmění a poskytují výbornou tepelnou i zvukovou izolaci. Jsou velmi univerzální a můžete je umístit do každé místnosti. Jejich lepení je navíc velmi snadné.

· Vinylové tapety

Vinylové tapety se vyrábí tak, že se nanese vinylová vrstva na papírový podklad. To, do jaké míry je tapeta kvalitní, závisí právě na vinylové vrstvě. Platí zde jednoduchá rovnice: čím více vrstev, tím je tapeta kvalitnější. A jaké přinášejí výhody? Jsou odolné a dají se dobře omývat. Poskytují také částečnou izolaci tepla. Bez problémů je nalepíte na různé podklady, jako je například omítka, beton, sádrokarton nebo umakart. Šikovně zakryjí různé nerovnosti a prasklinky na zdi. „Ačkoliv jsou vinylové tapety stálice na trhu, přináší s sebou také drobnou nevýhodu v podobě neprodyšnosti. Nehodí se tedy na zdi, které občas vlhnou,“ doplňuje Tadeáš Tenkl z Hornbachu.

· Papírové tapety

Papírové tapety se vyrábí buď jednovrstvé, nebo dvojvrstvé, těm se také říká duplexní a jsou kvalitnější. „Seznam výhod u papírových tapet není příliš dlouhý jako u ostatních druhů, ale jsou o poznání levnější. Můžete je navíc použít do každého interiéru. Mezi hlavní nevýhody naopak patří omezená omyvatelnost a nižší odolnost proti oděru,“ popisuje Tadeáš Tenkl.

 

 

Připravte se na lepení tapet

K lepení tapet budete potřebovat minimálně pravítko, metr, olovnice, vodováha, nůžky, nůž, váleček a kvalitní lepidlo. Začněte tím, že v celém interiéru vypnete proud a odmontujete vypínače i zásuvky. „Důležitá je dobrá příprava povrchu. Pokud jsou na něm staré tapety, šetrně je odstraňte. Snadno si poradíte s vliesovými tapetami. Na ostatní můžete použít například také odstraňovač tapet,“ radí Tadeáš Tenkl, odborník z oddělení tapet a dekorací v projektových marketech Hornbach.

Stěna, kterou se rozhodnete tapetovat, by měla být v prvé řadě rovná. Jen dokonale rovný povrch je zárukou bezproblémového lepení. Olupující omítka seškrábejte, veškeré praskliny zatmelte a zahlaďte nerovnosti. Na drsné povrchy naneste penetraci.

Začněte lepit

Připravte si jednotlivé pruhy tapet a ke každému dílu přidejte zhruba 10 cm, konečnou délku zarovnáte nakonec. Tapetu si rozložte na rovný povrch a rovnoměrně rozetřete lepidlo. Vyčkejte, než se lepidlo nasákne. Pomocí olovnice si vyměřte a tužkou si na stěnu nakreslete první svislou čáru. Využijte pravítko. Tapetu po nalepení ihned uhlaďte. Pomůže vám s tím hadřík. Zbavte se všech vzduchových bublin. Přečnívající okraje tapety zastřihněte. Než nalepíte další tapetu, zkontrolujte, zda na sebe navazují vzory. Rozstřihněte otvory pro vypínače, proud musí být stále vypnutý.

Při lepení papírových tapet se lepidlo nanáší na rubovou stranu tapety i na stěnu. V případě tapet z vinylu se lepidlo nanáší jen na tapetu, při lepení vliesových se nanese pouze na stěnu. Tapety se lepí od shora dolů a těsně vedle sebe (na sraz). Vzniklé vzduchové bubliny vytlačujte od středu do stran.

 

Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Interiéry