Jak vybrat správné vchodové dveře

 

Vchodové a interiérové dveře; v čem je rozdíl?

Vstupní dveře tvoří bariéru mezi vnějším světem a vaší domácností. Musí být dostatečně pevné, aby odolaly větru, dešti, prudkému slunci či potenciálním vetřelcům, a zároveň dostatečně pěkné na to, aby vytvořily dobrý první dojem. Vyrábějí se z různých materiálů, které mají specifické vlastnosti. U bytových vchodových dveří se nejčastěji setkáváme s protipožárními dveřmi, jejichž úkolem je zpomalit šíření požáru a zajistit dostatečný čas na únik.

Interiérové dveře poskytují bariéru mezi pokoji domácnosti a měly by esteticky zapadat do celkového rázu interiéru. V závislosti na místnosti by měly také poskytovat zvukovou izolaci (dveře do ložnice) nebo odolávat vlhku (koupelnové dveře).

Energetická účinnost

Kvalitní vchodové dveře by měly udržet v domě teplo v zimním období a příjemnou teplotu během léta. Modely, které označujeme jako energeticky efektivní, musejí být nezávisle testovány a certifikovány. Často se mohou pochlubit přiléhavějšími rámy a energeticky úspornými jádry. U modelů se sklem musí být energetická úspornost zajištěna izolačním dvojsklem nebo trojsklem pro snížení úniku tepla.

Mezi nejdůležitější parametry při výběru energeticky efektivních dveří patří hodnota součinitele prostupu tepla Ud. „Podle nové legislativy platné od roku 2021 musí všechny novostavby splňovat požadavky na energetickou třídu A0. Vnější dveře s vysokou hodnotou Ud budou přes zimu propouštět hodně tepla a vy budete mít doma chladno, průvan a budete zbytečně utrácet za topení. Vchodové dveře byste proto měli vybírat s ohledem na jejich energetickou účinnost. Podle nové legislativy by vchodové dveře měly mít Ud ≤ 2,0 W / m2K, v pasivních domech musí mít hodnotu tepelné prostupnosti maximálně Ud = 0,8 W / m²K,“ vysvětluje Richard Klička, odborník na stavebniny z projektového marketu Hornbach.

 

Bezpečnost

Vysoká bezpečnost by měla být základním kritériem výběru vchodových dveří. Aby dveře mohly obdržet označení bezpečnostní, musí být certifikovány autorizovanou zkušebnou. Během testování v akreditovaných zkušebnách se na všechny části dveří vyvíjí tlak různými metodami (vrtání, nárazy, oheň atp.) a nástroji. Na základě doby, během níž jsou schopny odolávat, jsou zařazeny do příslušné bezpečnostní třídy podle normy ČSN EN 1627. Čím vyšší kategorie bezpečnostní třídy, tím vyšší ochrana a zároveň i cena. „Nenechte se zlákat příliš nízkými cenami bezpečnostních dveří. Při nákupu se nezapomeňte zeptat na bezpečnostní certifikát. Na to abyste skutečně ochránili váš domov, samotné dveře ale nestačí. Při instalaci dveří myslete i na zárubně, kování, práh a zámky,“ upozorňuje Richard Klička.

Jak zvolit materiál dveří

Vchodové dveře se rozdělují podle konstrukce materiálu a povrchu.

Ocelové dveře

Díky své robustnosti a na první pohled drsné image mohou kovové dveře odradit jakéhokoliv nezvaného návštěvníka. Vyznačují se dlouhou životností a dobrými zvukově-izolačními vlastnostmi. Nemění tvar a jsou odolné proti světlu a žáru. Ocelové dveře mají většinou zabudované bezpečnostní prvky, proto jejich montáž vyžaduje instalaci odborníkem. Menší nevýhodou může být omezený výběr barev a dekorů. Energetická efektivita závisí na jejich tloušťce a jejich výplni. „Ocelové dveře nedoporučuji do vlhkého prostředí a do lokalit s častým deštěm, protože mohou časem zrezivět. Zastřešením můžete ale tento problém částečně vyřešit. Pokud hledáte ideální dveře pro pasivní a nízkoenergetický dům, volte kvalitnější a trvanlivější materiály,“ radí odborník z projektového marketu Hornbach.

• Výhody: vysoká bezpečnost, dlouhá životnost, dobré zvukově izolační vlastnosti

• Nevýhody: malý výběr barev a dekorů, nižší energetická efektivita, citlivost na vlhkost

 

Dřevěné dveře

Tento typ dveří je nestárnoucí klasikou. K jejich výrobě se používá například smrk, modřín, borovice, dub a z vnější strany mohou být chráněny dalším materiálem, například hliníkem. Kvůli své ceně a vyšším nárokům na údržbu se ale využívají stále méně. Dřevo je přírodní materiál, který neustále pracuje. Proto je nezbytná pravidelná péče. Dřevo je také náchylnější na poškrábání ostrými předměty, ale na druhé straně je příjemné na dotek a dodá pocit tepla domova,“ říká Richard Klička.

• Výhody: příjemný pocit tepla domova, dobrá tepelná a zvuková izolace

• Nevýhody: nutnost pravidelného ošetřování, vyšší cena

 

 

Plastové dveře (PVC)

V současnosti jsou nejpopulárnější volbou nejen kvůli nízké ceně, ale také pro širokou škálu barevných provedení a dekorů. Navíc se dobře kombinují s plastovými okny. Tou největší výhodou je jejich snadná údržba. „Nevýhodou některých méně kvalitních plastových dveří je fakt, že se mohou vlivem klimatických podmínek začít kroutit. S tím pak souvisejí i problémy s uzamykáním a těsněním. Při nákupu plastových dveří ale pamatujte, že jejich bezpečnost úzce souvisí s kvalitou provedení. Pokud hledáte bezpečné dveře, určitě na nich nešetřete,“ upozorňuje odborník.

• Výhody: nízká cena, široký výběr barev a dekorů, dobrá tepelná izolace

• Nevýhody: při nízkých cenových kategoriích nízká bezpečnost, kroucení vlivem počasí

 

Hliníkové dveře

Hliník je sice finančně náročnější, ale je velmi odolný a dokáže vydržet i extrémní počasí. Právě díky své odolnosti se hliník používá i na zvýšení bezpečnosti dřevěných a plastových dveřích. Je stálobarevný, nedeformuje se a nepraská. Kromě toho jsou hliníkové dveře mimořádně bezpečné a prakticky nevyžadují údržbu. Moderní hliníkové dveře také zajistí výbornou zvukovou a tepelnou izolaci vašeho domova.

• Výhody: odolnost, dlouhá životnost, dobrá tepelná izolace, téměř žádná péče

• Nevýhody: vyšší cena

Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Interiéry