Hypotéky utržené ze řetězu

Rubrika: Reality
Research (Česká spořitelna), 21.01.2021

Podle včera zveřejněných dat serveru hypoindex.cz, která lze brát jako aproximaci na konci měsíce zveřejňovaných oficiálních dat ČNB, byl objem nově poskytnutých hypoték (včetně refinancování) v loni prosinci meziročně vyšší o těžko uvěřitelných 64 %. Jde o jedno z nejvyšších temp růstu za posledních pět let:

   

Z pohledu absolutního objemu (29 516 mil. ) šlo od roku 2016 o druhý nejvyšší měsíční údaj. Toto srovnání je ovšem trochu zavádějící, protože za uplynulých 5 let samozřejmě česká ekonomika prošla zřetelným růstem cen celkově a těch nemovitostních zvlášť: dle údajů ČSÚ se index cen nemovitostí od ledna 2016 zvýšil o cca polovinu: 

Index cen nemovitostí, 1q2016=100
(zdroj: ČSÚ, vlastní výpočet) 

Když už jsem u deflování o ceny nemovitostí: často se uvádí, že průměrná výše hypotéky neustále roste. Pokud však očistíme tento růst o výše uvedený vývoj cen nemovitostí, zjistíme, že průměrná výše hypotéky je ve skutečnosti pozoruhodně neměnná:

Pokud by se snad někomu zdálo, že výše uvedený růst cen nemovitostí od roku 2016 o polovinu značil, že nemovitosti reálně pekelně zdražily, tak se mu to nezdá: průměrná mzda se za tu dobu zvýšila jen o necelých 30 %. Pokud bychom ovšem udělali srovnání se začátkem roku 2008, pak jsou nemovitosti nyní stejně drahé (jejich ceny i průměrná mzda se za tu dobu zvýšily zhruba o 60 %).


Michal Skořepa, analytik České spořitelny

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Reality