Roztoči v domácím prachu jsou nejčastějším spouštěčem alergií, zároveň zhoršují astma

Rubrika: Interiéry
Jana Brožková (Bydlet.cz), 22.01.2021
Roztoči domácího prachu jsou drobní živočichové třídy pavoukovců o velikosti menší než 1 mm, kteří se běžně nacházejí v domácnostech, zejména v matracích, čalounění, kobercích nebo plyšových hračkách. Alergie na roztoče domácího prachu si drží 4. místo v žebříčku počtu pacientů, i nadále se vyvíjí a počet alergiků stále roste. V Evropě žije 150 milionů lidí alergických na roztoče domácího prachu, kteří jsou hlavní příčinou alergií[1], navíc dokáží výrazně zhoršovat příznaky u astmatiků.[2]

Roztoči žijí v matracích, kde vyprodukují až 40 milionů výkalů za den

V každé matraci se nachází průměrně 2 miliony roztočů. Se změnami životního stylu, jako jsou ústřední topení, utěsněná okna, časté koupání a termální izolace, se naše domovy čím dál více zahřívají a narůstá v nich též vlhkost vzduchu - což je přesně takové prostředí, které roztoči potřebují. Vyhovuje jim vlhkost mezi 60 a 70 % a teplota 20 – 25 stupňů, tím pádem se jim daří v místech, jejichž vlhkost i teplota je udržována lidským tělem, které jim zároveň zajišťuje i potravu – roztoči se totiž živí odumřelými buňkami lidské kůže.

Během dne jsou roztoči ukrytí hluboko uvnitř matrace, na povrch vylézají až v noci, kdy jim přítomnost spícího člověka zajišťuje potřebnou potravu. Každý z nás denně vyprodukuje 1,5 gramu odumřelých kožních buněk, které zvládnou nasytit milion roztočů najednou.

Život roztočů není dlouhý, dožívají se pouze 2 až 3 měsíců, nicméně samičky během života stihnou naklást až 80 vajíček, takže jejich počet neustále narůstá. Během vývoje roztoče dojde několikrát k tomu, že svlékne svoji larvu, každý roztoč navíc vyprodukuje asi 20 výkalů za den, což se při počtu 2 milionů roztočů rovná 40 milionům výkalů denně, které zůstávají v matraci.

Roztoči sice nekoušou ani nebodají, ale jejich výkaly a opuštěné schránky obsahují bílkoviny, které mohou u citlivých osob vyvolat alergické reakce v podobě ucpaného nosu, kýchání, vyrážek, sekretu z nosu, zánětu spojivek, astmatu nebo atopického ekzému. Může se jednat i o velmi vážné příznaky, v případě astmatiků může dojít k závažnému zhoršení jejich stavu a záchvatů.[3]

S roztoči lze účinně bojovat pomocí těchto praktických tipů

Roztoči špatně snáší chladnější teplotu, suchý vzduch a světlo. Nezapomínejte tedy každý den větrat alespoň po dobu 10 minut, a to především v chladnější, suché dny. Ložnici nepřetápějte, ani v ní nesušte prádlo, udržujte vlhkost pod 60 %. Pokud trpíte na alergie, omezte počet textilií v domácnosti, zejména co se týče koberců, čalouněného nábytku a závěsů. Nelpěte na starých matracích, po deseti letech je vyměňte.

I při dodržení všech těchto zásad je ale obtížné zničit všechny roztoče, co se zabydleli v naší matraci, protože pokud na ní zrovna neležíme, budou se tito živočichové stahovat do jejího středu, kam je obtížné dosáhnout. Je proto ideální mít po ruce přípravek, který roztoče vyláká na povrch matrace, kde je spolu s prostěradlem můžete vyprat v horké vodě a tak i zničit. Přípravek ExAller® má stejné komunikační vlastnosti jako feromony roztočů, proto je přitáhne přesně tam, kde je třeba.

•••

 

[1] Bousquet J, et al. Geographical variation in the prevalence of positive skin tests to environmental aeroallergens in the European Community Respiratory Health Survey.

Allergy 2007: 62: 301–309./ ** Laboratorní test TEC, 12/2017

[2] https://www.healthline.com/health/dust-mites-bites

[3] https://www.lung.org/clean-air/at-home/indoor-air-pollutants/dust-mites

[4] Klinická studie, Jonniauxa Mailleux Journal of Allergy,Ther2014, 5:5

[5] TEC labs –Quality Control Report –April 2018

Názory na článek  Roztoči v domácím prachu jsou nejčastějším spouštěčem alergií, zároveň zhoršují astma
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie

Články Interiéry