Stará vana v novém kabátu

Každá vana se používáním opotřebovává. Na její vrchní vrstvě se podepisují nejen padající předměty a jejich ostré hrany, ale i vodní kámen a rez, které vytvářejí nevzhledné barevné a matné skvrny. Nepřítelem vrchní vrstvy vany jsou i agresivní čisticí prostředky, které dávají vnitřku vany zabrat ze všeho nejvíce.

Lokální opravy vany

V momentě, kdy je viditelné opotřebení vany trvalé, nastává čas na renovaci pomocí speciálních, k tomu vyvinutých opravných setů, které slouží k drobným opravám trhlin a defektů vany. „Nejsnadněji se opravují vany akrylátové, pomocí individuálních retušovacích sad lze však opravit i litinové, smaltové a mramorové vany,“ říká Marcela Bínová, odbornice z oddělení koupelen v projektových marketech Hornbach, a dodává: „obecně platí, že poškozené místo se vybrousí, vyhladí a doplní se chybějící materiál. Poté se znovu přebrousí a vyhladí do finální podoby. Díky tomu bude povrch vany opět vypadat jako nový.“

Nátěr vany a potřebné příslušenství

Jestliže je povrch vany poškozený ve velké míře či dokonce celý, nejjednodušším způsobem renovace je nátěr či nástřik příslušnými barvami. „Před velkoplošným nástřikem je nejprve nezbytné poškozená místa opravit vrstvou smaltu z retušovací sady, obrousit a poté zdrsnit plochu, na kterou se barva bude nanášet,“ přibližuje Marcela Bínová. „Než se pustíte do nátěru vany, ujistěte se, že vám v místnosti cirkuluje vzduch. Pozor si však dejte na průvan, který může nanést na čerstvý nátěr prachové částice nebo malý hmyz. K práci používejte vždy jen kvalitní štětce a válečky, ne příliš široké, aby nátěr dostal šanci dobře pokrýt renovovanou plochu, která má spoustu oblin,“ upozorňuje Marcela Bínová z Hornbachu. Nátěr je nezbytné dobře roztírat a dávat pozor, aby se někde nevytvořila silnější vrstva. Dokonalý nátěr je ten, který je zároveň i rovnoměrný.

Před aplikací speciálního nátěru je nezbytné nejprve zbrousit a odmastit původní povrch vany. „Opravovanou plochu i zbytek vany přebrousíme smirkovým papírem, kterým odstraníme nejen pozůstatky z tvrdých vod a solí, ale i zbytky kosmetických přípravků. Brousíme do doby, dokud není povrch úplně matný. K odmaštění postačí přípravek, který k témuž účelu běžně používáme v domácnosti, například aceton či ředidlo,“ radí Marcela Bínová.

Jak snadno vanu zrenovovat? 

Po přípravě vany na nátěr je důležité za pomoci lepicí pásky zakrýt všechna místa, která nechceme natírat. Nejde jen o okolí vany, tedy například dlaždičky, ale především o všechny instalatérské součásti, jako jsou sifon, baterie nebo sprchová hadice. Po promíchání epoxidové barvy a epoxidového tvrdidla je nezbytné začít vanu ihned natírat, neboť reakce tvrdnutí začíná zhruba po dvou až třech hodinách. Pro rovnoměrný povrch se natírá vždy pouze jedním směrem.

· První nátěr je nutné nechat vytvrdnout 24 hodin. Vzhledem k tomu, že při tvrdnutí dochází k chemické reakci, nezáleží na tom, jak silná vrstva byla použita, čas zůstává stále stejný – není možné si čekací dobu zkrátit.

· Druhý den, po zaschnutí, je třeba vanu opět zbrousit a osušit. Na řadu pak může přijít druhý, definitivní epoxidový nátěr. Po stejném procesu, tedy znovu po 24hodinovém tvrdnutí je renovace u konce. Po pečlivém obroušení přechodů nátěru s instalatérskými částmi je vana připravená ke koupeli.

V současnosti se na trhu objevují i vany mramorové. Z litého mramoru se nejčastěji vyrábějí vaničky do sprchových koutů. Opravná sada na vaničky z litého mramoru je tvořena dvousložkovým epoxidovým tmelem, který se po aplikaci přeleští jemnou brusnou pastou.

Výběr barvy

Začátečníci – natěrači by se měli spokojit jen s bílou barvou, zdatnější se mohou pustit i do pastelových odstínů nebo si nechat namíchat barvu na míru,“ říká Marcela Bínová z Hornbachu. Právě změna barvy z tradiční bílé na bouřlivější odstín může být základem kýžené proměny k lepšímu ve vaší koupelně. A také cestou, jak vystavit stopku skvrnám, jež mají tendenci se uvnitř vany tvořit.

Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Interiéry