Vzniká zákon o nájemném - návrhy jsou různé


PRAHA (ČIA) - Zákon o nájemném předložili do Poslanecké sněmovny komunističní poslanci. Pronajímatel by podle jejich návrhu zákona byl oprávněn požadovat nájemné maximálně ve výši ekonomicky oprávněných nákladů a ročního zisku ve výši o 0,5 procentního bodu vyšším, než je reposazba stanovená Českou národní bankou v době uzavírání nájemní smlouvy. Ekonomicky oprávněnými náklady jsou podle návrhu zákona náklady na opravu bytu a domu, náklady na jejich správu, pojištění, daň z nemovitosti a odpisy ve výši odpovídající rovnoměrnému odepisování.

Další dvě normy upravující regulované nájemné vzejdou z dílny vládní koalice. Na jednom zákoně pracuje ministerstvo financí pod vedením ministra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a na odlišném Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v čele s Pavlem Němcem (US). Unionisté se nesmířili s tím, že se resort financí u výše nájmů nehodlá řídit cenami určenými trhem a připravilo vlastní návrh zákona, který by znamenal postupnou deregulaci nájmů a sbližování regulovaného nájmu s tržním.

Oba návrhy operují s pojmy "místně obvyklé nájemné", od kterého by se měla výše regulovaného nájemného odvíjet. Sociální demokraté a unionisté jej ale definují naprosto odlišně. Mechanismus jeho výpočtu vysvětluje poslanec ČSSD Stanislav Křeček takto: "Pronajímatele by obci nebo její části nahlásili, kolik vybírají nájemné. A ta by z něj vypočetla obvyklé nájemné, do jehož výše by se stanovenými procenty ročně mohlo navyšovat". Obvyklé nájemné je ale nyní většinou regulované. Naopak unionisté počítají, že jejich zákon by umožňoval každým rokem patnáctiprocentní navýšení nájemného až do výše 85 procent "místně obvyklého" tržního nájemného, což by znamenalo citelné uvolnění regulace.

Dá se předpokládat, že v parlamentu se nad zákonem strhne ostrá diskuse. Zjevný střet vyvolalo nájemné i v samotné koaliční vládě, protože pro obě strany (ČSSD a US) je zákon klíčový. Debata o něm bude proto podle předsedy US Ivana Pilipa probíhat na úrovni vedení obou stran a zdá se, že unionisté tentokrát necouvnou. Ostřejší roztržku než nad rozpočtem očekává ministr spravedlnosti Pavel Rychetský (ČSSD).

Představy dalšího partnera v koalici, KDU-ČSL, o řešení problému nájemného odpovídají spíše unionistickému návrhu. Místopředseda KDU-ČSL Tomáš Kvapil tvrdí, že do tří let je možné dosáhnout rovnovážné hladiny mezi regulovanou a volnou cenou nájemného. Vlastní zákon zatím nepřipravuje ODS.

"Já jsem pro ekonomicky stavěné nájemné, konstruované z reálných nákladových položek, " řekl na dotaz ČIA místopředseda strany Miroslav Beneš s tím, že se ještě nestačil s návrhy zákonů ostatních stran blíže seznámit.

Zákonodárnou smršť politických stran odstartoval Ústavní soud zrušením cenového výměru o regulaci nájemného, kterým stát určoval maximální výši nájemného. Tím vznikl v podstatě do doby, než parlament přijme zákon o nájemném, zakonzervovaný stav, kdy se vztahy mezi nájemníky a pronajímateli řídí při neexistenci speciální normy občanským zákoníkem.

-rzk-
-hab-,-jh-



! Přepis rozhlasového pořadu s Viktorem Koženým z 5.12.2002 !

! ČR žaluje Nomuru u rozhodčího soudu až o 263 mld.Kč !




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality