Hypotéka na rodinný dům v roce 2021

Maximální výše hypotéky na rodinný dům činí 90 % zástavní hodnoty nemovitosti stanovené smluvním znalcem banky. Není nutné ručit nemovitostí, kterou kupujete, stavíte či rekonstruujete. Pokud bance ručíte jinou nemovitostí, maximální výše hypotéky se počítá z ceny této (další) nemovitosti. Možností je i ručit více nemovitostmi, např. kupovanou nemovitostí a rekreačním objektem určeným k trvalému bydlení, v takovém případu se maximální výše hypotéky počítá z celkové ceny všech nemovitostí poskytnutých do zástavy.

Nemovitost, kterou bance dáváte do zástavy, je nutné pojistit pojištěním nemovitosti, bez sjednání tohoto produktu vám banka neuvolní peníze z úvěru. V případě, že nemovitost nelze pojistit, např. nachází se v záplavové oblasti, banka ji nepřijme jako zástavu.

Dále, hypoteční banky zajímá technický stav nemovitosti, v případě rekonstrukce či výstavby je to tzv. stav budoucí. Pokud nemovitost není v dobrém technickém stavu, hypoteční banka ji může odmítnout jako zástavu.

Pokud jde o samotný rodinný dům, do kterého budou investovány peníze z úvěru, jeho převážná část by měla být určena k bydlení. Pokud žadatel o úvěr tímto rodinným domem neručí, není nutné jej pojišťovat a banka rovněž nezkoumá jeho technický stav.

Jak již bylo naznačeno výše, hypoteční banky vám půjčí nejen na samotnou koupi rodinného domu, ale i jeho případnou rekonstrukci, dostavbu apod. V závislosti na tom, co přesně je účelem hypotéky, hypoteční banky po žadatelích o úvěr vyžadují:

- návrh kupní smlouvy či smlouvy o smlouvě budoucí kupní,

- rozpočet stavebních prací (v případě výstavby či rekonstrukce),

- stavební povolení (v případě výstavby či rekonstrukce),

- projektová dokumentace (v případě výstavy či rekonstrukce)

Další nedílnou součástí žádosti o úvěr je odhad ceny nemovitosti zhotovený smluvním znalcem banky za cenu cca 4 500 . Jak již bylo uvedeno výše, maximální výše úvěru činí 90 % hodnoty stanovené znalcem bez ohledu na skutečnou kupní cenu či cenu stavebních prací.

Zástavní hodnotu nemovitosti může negativně ovlivnit (tj. její výše je nižší než skutečné investice do nemovitosti):

- lokalita nemovitosti,

- atypické dispozice nemovitosti,

- omezený přístup k nemovitosti,

- omezení vlastnických práv (např. věcné břemeno, zástavní právo jiné finanční instituce apod.),

- technický stav nemovitosti (pokud součástí úvěru není i rekonstrukce).

Pozn. maximální výši úvěru ovlivňují i příjmy žadatelů o úvěr, kdy nízké příjmy mohou znamenat, že banka žadatelům nepůjčí až 90 % zástavní hodnoty nemovitosti. Více o posuzování příjmů se dočtete zde: https://www.kurzy.cz/zpravy/585097-hypoteka-dle-prijmu--jak-banky-hodnoti-vydelky-zadatelu-o-uver/Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Hypotéky