V Česku o svém diabetu neví čtvrtina diabetiků, celkem jde o milion lidí

Cukrovka nebolí, a proto ji lze snadno podcenit Diabetes mellitus neboli cukrovka – nemoc, již nelze vidět a která nebolí. V České republice jí trpí více než 800 tisíc lidí, dalších 250 tisíc o svém onemocnění neví.1 Počty diabetiků každoročně dramaticky rostou, a to nejen u nás, ale i ve světě. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR eviduje mezi svými pojištěnci už více než 101 tisíc pacientů s diabetem. Nabízí jim podporu v rámci speciálních programů z Fondu prevence, příspěvek na speciální dietu či na vyšetření hladiny glukózy v krvi a těhotným ženám i možnost příspěvku na telemonitoring.

„Počet diagnostikovaných klientů s diabetem skutečně rok od roku stoupá. Za posledních pět let přibylo mezi klienty ZP MV ČR 14 585 nových diabetiků. Připravili jsme pro ně proto speciální podpůrné programy, které mohou využít ke zkvalitnění své léčby. Jedním z nich je například příspěvek2000 z Fondu prevence na telemonitoring těhotenské cukrovky pro nastávající maminky, který není hrazen z veřejného zdravotního pojištění,“ říká tisková mluvčí ZP MV ČR Hana Kadečková. Moderní technologie umožňují poskytování zdravotní péče na dálku, a právě telemedicína dnes dokáže zajistit lepší kontrolu lékaře bez nutnosti častých návštěv pacientů v ordinaci.

Měření hladiny cukru v krvi

Cukrovka nebolí, a proto ji lze snadno podcenit. Právě prevence a důsledná léčba jsou u ní ale klíčové. Neléčený diabetes totiž může vést k vážným zdravotním problémům včetně slepoty, selhání ledvin či cévních onemocnění. Jeho včasné rozpoznání pomůže zpomalit rozvoj těchto problémů nebo jim dokonce zcela předejít. Hlavním ukazatelem ke stanovení diagnózy je změření hladiny cukru v krvi. Tu zjišťuje praktický lékař v rámci preventivních prohlídek, je ale možné nechat si ji orientačně změřit i v některých lékárnách. „O toto vyšetření lze požádat i nad rámec preventivních prohlídek. V tom případě si jej pojištěnec hradí sám. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR svým klientům na toto vyšetření přispívá až 500 ,“ říká Hana Kadečková.

Pravidelné měření hladiny cukru je důležité nejen pro ty, kteří se s diabetem léčí, ale pomůže odhalit a včasně zachytit i tzv. prediabetes, tedy stav, kdy lze ještě změnou životního stylu rozvoji cukrovky zabránit a vrátit se k plnému zdraví. S touto myšlenkou vyhlásila Mezinárodní federace diabetu 14. duben Světovým dnem monitoringu diabetu.

Diabetes a obezita úzce souvisí

Diabetes je v současnosti jedním z nejrozšířenějších civilizačních onemocnění. Ve světě žije s touto diagnózou přes 463 milionů dospělých a podle prognóz by měl tento počet do roku 2040 vyšplhat až na 629 milionů.2 Enormní nárůst prokazatelně souvisí s nadváhou a obecně se špatnou životosprávou, v níž dominují nezdravá strava a nedostatek pohybu. Přestože rozlišujeme dva typy cukrovky, až 85 % nemocných se léči s diabetem 2. typu, který úzce souvisí právě s nezdravým životním stylem.3 Cukrovka se přitom netýká pouze dospělých, stále častěji se objevuje i u dětí. Důvodem je rovněž narůstající obezita mezi nejmenšími a nevhodné stravovací a pohybové návyky, které vznikají právě v dětském věku. ZP MV ČR tématu dětské obezity věnovala další ze série svých edukativních podcastů Zdraví v kostce, kterými chce zvýšit povědomí o zdravotních tématech a prevenci civilizačních nemocí.

Zdroje:

1. https://www.stob.cz/cs/svetovy-den-monitoringu-diabetu

2. https://www.statista.com/topics/1723/diabetes/

3. http://szu.cz/publikace/14-listopad-svetovy-den-diabetu?highlightWords=diabetes




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tiskové zprávy