Správná matrace vás nechá kvalitně spát dlouhou řadu let

V posteli trávíme v průměru třetinu svého života. Investice do kvalitní matrace tak patří k těm nejdůležitějším při zařizování interiéru. Také byste měli myslet na to, že matraci je z hygienických důvodů vhodné vyměnit po osmi až deseti letech. Možná máte právě teď nejvyšší čas... 

Lidé mnohdy věnují více pozornosti výběru samotné postele než toho nejdůležitějšího – matrace. Matrace poskytuje při spánku tělu oporu, jedině tak může organismus efektivně regenerovat. A protože každý z nás máme specifické potřeby, musíme na to myslet i při výběru matrace. 

Jak se při výběru „nespálit“  

Správná matrace by měla v první řadě dokonale kopírovat naše tělo. O to se stará pevné pružinové jádro složené z taštičkových pružin. Pružinový systém zajišťuje optimální polohu páteře při spánku. Aby matrace dobře sloužila, je zapotřebí správně vybrat její tvrdost (tuhost) a velikost. Zatímco tvrdost se odvíjí od hmotnosti člověka a jeho polohy ve spánku, pro velikost je určující výška. Matrace by na délku měla mít o 20 až 25 cm více, než je vaše výška. Šířka už je věcí osobních preferencí, ideál pro jednolůžko je hodnota 90 cm. Optimální výška matrace je alespoň 15 cm, starším lidem se doporučuje minimálně ještě o 5 cm vyšší. Lidé s nižší váhou si mohou dopřát měkčí matrace, osoby s vyšší hmotností by však měly volit tvrdší, protože jedině ty poskytnou tělu dostatečnou oporu. Co se týče polohy ve spánku, měkčí a středně tvrdé matrace jsou vhodné pro spaní na boku. Tělu se dostatečně přizpůsobí, ale zároveň se postarají o potřebnou oporu. Ti, kteří spí na břiše nebo často střídají polohy, ocení středně tvrdou matraci – zajistí tělo ve vodorovné poloze a poskytne mu dostatečnou podporu. Pro spánek na zádech je ideální vyšší tuhost. Rovnoměrně rozloží vaši váhu a zabrání propadání, například v oblasti v bederní páteře.  

Jak se při výběru matrace „nespálit“

Pozor na neuvážené nákupy 

Matrace rozhodně není záležitostí, kterou byste měli kupovat naslepo. Při výběru je důležitá osobní zkušenost a subjektivní pocit pohodlí. Než matraci koupíte, dopřejte si na ní klidně i pár desítek minut vleže a vyzkoušejte všechny polohy – zejména ty, v nichž spíte nejčastěji. Pro dosažení maximálního komfortu lze matraci doplnit ještě tzv. topperem (svrchní matrací). Při výběru věnujte pozornost také možnostem údržby a pokud můžete, dejte přednost přírodním materiálům. V každém případě se vyplatí poradit se s odborníkem. Vaše dotazy rádi a ochotně zodpoví specialisté značky Royal Comfort. 
Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Interiéry