Připravujeme bazén na letní sezónu, teď je nelepší čas

Jana Brožková, 18.5.2021
Základní kroky, jak provést šokovou dezinfekci vody Se sílícími slunečními paprsky je čas ukončit „zimní spánek“ vašeho bazénu, odstranit veškeré následky, které na něm zima způsobila, a uvést jej zpět do plného provozu. Jak na to, poradí Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Odstranění nečistot

V první řadě z bazénu odstraníme listí a velké nečistoty pomocí síťky, aby nedošlo k ucpání skimmeru, a tím odtoku vody z bazénu. Odstranění velkých nečistot je velmi důležité i pro správnou účinnost přidaných dezinfekčních přípravků. Ty rozkládají všechny organické nečistoty v bazénu. Je-li bazén při přidání dezinfekce ještě zanesen listím, hrozí tvorba dráždivých chloraminů (vázaného chlóru).

Výměna vody

Provedeme částečnou nebo úplnou výměnu vody v bazénu. „Minimálně jednou za 3 roky je vhodné kompletní vypuštění vody a vyčištění stěn bazénu přípravkem určeným k čištění, např. základním čističem, který snadno odstraní veškeré vápenaté usazeniny. I v tenké vrstvě usazeného vodního kamene se velmi dobře daří řasám. Kontrolujte občas, zda nejsou stěny vašeho bazénu drsné. Jako prevenci výskytu řas doporučuji před napuštěním vystříkat hrany a spáry 1% roztokem algicidu,“ říká Petr Tichý.

Při částečné obměně vody vyčistíme také linku nad hladinou vody přípravkem určeným k čištění okrajů bazénů, který vyčistí i mastné znečištění od koupacích krémů, sazí, pylu a dalších organických látek.

Zapojení filtrace

„Zapojíme filtrační zařízení, případně vyměníme písek či filtrační vložku. Naplníme vodou a provedeme šokovou dezinfekci vody. Tento krok je důležitý i při napouštění relativně kvalitní vody z vodovodního řadu, protože i pitná voda obsahuje organické látky, které mohou v bazénu tvořit vázaný chlór. Při použití vody ze studny je provedení chlorového šoku naprosto nezbytné,“ uzavírá Petr Tichý.

Základní kroky, jak provést šokovou dezinfekci vody

1) Srovnání hodnoty pH do ideální hodnoty 7,0 až 7,4.

2) Dezinfekce rychlorozpustným chlórovým nebo kyslíkovým přípravkem – aplikace několikanásobně vyšší dávky, než jaká je doporučená pro koupání. Takto silná dezinfekce rozloží všechny látky, které jsou ve vodě rozpuštěné. Ty se pak mohou projevit jako zákal a odhalit pravý stav zdrojové vody.

3) Přidání přípravku pro změkčení vody.

4) Vločkování pro odfiltrování látek rozložených dezinfekcí a pro projasnění vody.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Bazeny, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Bazeny