Čtyři chyby, které na zahradě děláme zbytečně často

Růže dovedou být velmi náročné

Krásná a udržovaná zahrada je chloubou každého zahradníka. Perfektní trávník, rostliny překypující květy, funkční kompost, to vše vyžaduje alespoň základní znalosti a zkušenost. Občas si ale nevědomky vlastní úsilí kazíme, opakováním stejných chyb. Posvítíme si proto na čtyři chyby, kterých se možná dopouštíte, a poradíme, jak se jich vyvarovat.

1) Famózní trávník

Zelený, zdravý, hustý a vyživený trávník v anglickém stylu je pýchou každého majitele. Občas se však nedočkaví zahradníci v touze procesy urychlit pustí do vertikutace trávníku s prvním březnovým oteplením. Chyba lávky. Nejde totiž o to, jak je teplý vzduch, ale jak je prohřátá půda. Začnete-li do trávníku šťourat ve chvíli, kdy se teprve probouzí, bude mu dlouho trvat, než se vzpamatuje či než vyklíčí nové osivo. Počkejte proto na teplejší jarní měsíce. Dalším kamenem úrazu je časté sekání na co nejkratší délku, to však závisí na druhu trávy. „V prodejnách většinou najdete travní semena na hřiště, nebo parkové. A již zde je rozdíl – hřiště se seká níže, v parku se nepředpokládá sekat tak nízko. Existují i speciální druhy, např. pro greeny na golfových hřištích, které se sekají nakrátko. Jde však o speciálně pěstovanou travinu pro tyto účely. Záleží i na tom, jak se o trávník staráme. Máme-li zavlažování, můžeme bez starostí sekat na krátko i v suchém období. Pokud však zavlažování nemáme, je lepší nechat trávu „co nejdelší“. Výhodu mají majitelé robotických sekaček. Robotická sekačka seká pravidelně a trávník je tak neustále posekán, lze si proto dovolit nechat ji 6 – 7 centimetrů vysokou. Vezměte si pravítko, změřte si 6 centimetrů od země a uvidíte, že takto vysoká tráva nevypadá, a když bude rovně střižena, bude krásná a pro zahradní dovádění ideální,“ vysvětluje odborník na péči o zahradu, Aleš Chrobok ze společnosti Robomow.

2) Rozvíjej se poupátko

O růžích se mluví jako o královnách květin. A právě tak bychom s nimi měli nakládat. Dovedou být velmi náročné. Často vybíráme odrůdy, které se nám líbí, ale nebereme v potaz možnosti naší zahrady. Potřebují alespoň šest hodin světla, vysoce jakostní propustný podklad a dostatek místa nejen nad zemí, ale i pod ní. Budou-li růže omezovat kořeny okolních rostlin, může se to projevit na množství květů.

Chybujeme i v načasování prořezů. Měli bychom je nechat na jaro. V sezoně, kdy růže kvetou, se do toho nikdy nepouštějte. Pokud je to potřeba, uvazujte je, ale pnoucí růže zastřihujeme až na podzim.

Důkladnou zálivku jim dopřejte dvakrát týdně. Na jaře a na začátku léta jim pomozte přírodními hnojivy, pak už stačí hnojit každé dva týdny. Zvadlé květy odlamujte, aby rostlině nebraly sílu a nebránily v růstu. V neposlední řadě si poznamenejte, jaké odrůdy pěstujete, abyste podle nich mohli vybírat hnojivo anebo se mohli poradit s odborníkem, kdyby rostliny neprospívaly.

3) Sázíme na nevhodná místa

I sebelepší sousedské vztahy může zhatit přerostlý živý plot nebo hruška shazující úrodu na vedlejší pozemek. Vzrostlé stromy na hranicích vašeho pozemku mohou navíc sousedům stínit, kořeny přesahovat na jejich zahradu, rozebírat chodník. Korunu všemu nasadí podzim, kdy bude část listí opadávat na sousední pozemek. Stromy proto nesázejte v těsné blízkosti budov, ani na hranici zahrady. I živý plot vysazujte tak, aby za jeho stěnou zbýval dostatek místa pro jeho údržbu, tedy i ze strany souseda. Hádkám nebo i trpěným příkořím je lépe zabránit, než je utišovat.

4) Kompostování

Kompost by měl být umístěn na stinném a dobře přístupném místě v zahradě. Neměli bychom do něj dávat nic, co se nemůže rozložit. Platí to ale i pro tepelně upravená jídla, pečivo anebo maso, které mohou přilákat zvířata. Bez obav v něm můžete kombinovat ovoce, zeleninu, nevadí ani skořápky od vajec a další odpad rostlinného původu. Často také zapomínáme na vláhu. Nedostatek vlhkosti může zastavit množení mikroogranismů. V příliš suchém kompostu se obsah nerozkládá a poznáte ho podle šedavé barvy. Naopak velká vlhkost může nastartovat hnilobné procesy, proto se hodí do směsi přimíchat suchý materiál, např. piliny. Ideální vlhkost kompostu poznáte, když si vezmete hrst do ruky a obsah zmáčknete, vytlačíte-li několik kapek, je kompost v pořádku. Abyste tedy docílili ideálního stavu vašeho kompostu, je potřeba správně míchat jeho vrstvy. Přibližně jednou za měsíc pak kompost kvůli provzdušnění promíchejte.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Zahrada