Cyril, Metoděj a Jan Hus prodlouží první víkend prázdnin o celé dva dny

Ve středu skončil školní rok 2020/2021 a čtvrtečním 1. červencem začínají prázdniny. Do školek a škol se děti podívají až ve středu 1. září, kdy začne školní rok 2021/2022. Jak moc ten školní rok bude obyčejný, nebo s rouškami či respirátory a s testováním, to ukáže až poprázdninový vývoj covidové situace. A distanční výuku bychom si asi nepřáli nikdo, protože v příliš dlouhém rozsahu nesvědčí ani dětem, ani rodičům.

Hned první víkend hlavních prázdnin bude prodloužený o dva dny, díky státním svátkům 5. července (Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje) a 6. července (Den upálení mistra Jana Husa). Volné pondělí a úterý se tedy přidá k předchozí sobotě a neděli díky významným křesťanským osobnostem, které rozhodujícím způsobem ovlivnily naši státnost a hodnoty, které uznáváme. 

Cyril a Metoděj se zasadili o to, že na Moravě a potažmo i v Čechách převládlo křesťanství. Přišli na Velkou Moravu v roce 863 šířit křesťanství a upevnili zde také vzdělanost přeložením liturgických knih do staroslověnštiny a vytvořením slovanského písma. Dosáhli uznání slovanské liturgie u církevní hierarchie, včetně ustavení diecéze. Metoděj se s požehnáním papeže stal prvním arcibiskupem panonsko-moravské diecéze.

Jan HusJan Hus sice byl římskokatolickým knězem, byl ale pro své názory prohlášen za kacíře, exkomunikován a nakonec v roce 1415 upálen. Dnes je ctěn jako svatý mučedník českou starokatolickou i pravoslavnou církví i Církví československou husitskou. Římskokatolická církev na něho nahlíží laskavější optikou až od 20. století, kdy Jan Pavel II. vyjádřil lítost nad jeho smrtí a označil ho za jednoho z těch, kdo se usilovali o reformu církve.

O prázdninách nás potom čeká ještě 21. srpen, což je významný den - Den památky obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy, ale další státní svátky (a případné volné dny navíc) nás čekají až po prázdninách. 28. září i 28. říjen připadnou na úterý resp. na čtvrtek, 17. listopad pak na středu. No a potom už jen ty Vánoce...


Na další významné dny, státní svátky a informace se můžete podívat do našeho 
kalendáře.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky