V průměru se Češi stěhují třikrát za život, zálibu v tom nemají
Češi se v průměru stěhují třikrát za život. Poprvé to bývá nejčastěji při odchodu z mamahotelu do tzv. startovacího bydlení, podruhé, když začínají žít partnerský život, a potřetí, když se jim začíná rozrůstat rodina. Na rozdíl od například Američanů se tak Češi stěhují v průměru až čtyřikrát méně. Je to dáno mimo jiné také tím, že Češi ve srovnání s jinými národy nemovitosti častěji vlastní, než si je pronajímají.
„V současné době bydlí ve vlastním osm z deseti Čechů. Pouze 20 % si bydlení pronajímá. To je výrazně více, než je průměr Evropské unie, kde je tento poměr 70 : 30 ve prospěch vlastního bydlení. Nejvíc majitelů nemovitostí přitom najdeme v Rumunsku, zde vlastní byt či dům 96 % populace. Naopak nejméně majitelů je v Německu. Zde vlastní nemovitost každý druhý a každý druhý si ji pronajímá,“ objasňuje situaci Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. Zároveň doplňuje: „Vzhledem k tomu, že Česko v posledním roce zachvátila realitní horečka a Češi nakupují nemovitosti jako diví, a to i přes jejich stále rostoucí ceny, se dá očekávat, že se poměr majitelů nemovitostí oproti těm, kteří si ji pronajímají, spíše zvýší.“
Tradičně je největší poptávka po nemovitostech v Praze, kam se také Češi nejvíce stěhují. „Nicméně v poslední době se stále častěji setkáváme, především u mladší generace, s tím, že si vzhledem k vysokým cenám často hledají bydlení mimo Prahu a za prací do hlavního města pak třeba hodinu denně dojíždějí. Dalším trendem, který zvyšuje dostupnost pořízení vlastního bydlení, jsou přestavby a rekonstrukce nebytových prostor, jako jsou garáže, na obytné místnosti nebo přístavby či půdní vestavby. Tyto úpravy často Češi financují stavebkem, tedy úsporami či úvěrem,“ uzavřel Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.
Jen od ledna do května poskytly podle ČTK stavební spořitelny úvěry za 44,1 miliardy korun, což v meziročním srovnání představuje nárůst 72 %. Úvěry na rekonstrukce a modernizace bydlení z toho tvoří obvykle kolem 40 %.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Home office mnoha firmám vyhovuje, ale není nutností a pro každého. 16 % Čechů z domova pracovat nechce
- Kotlíkovým dotacím odzvonilo. Pokud jste je ještě stihli, s výběrem kotle neotálejte
- Stav zásob plynu v Česku je k 1.10. necelých 94 % z celkové naplněnosti zásobníků, oproti loňskému roku je stav zhruba o 3 % nižší
- Česká firma mění tvář veřejného prostoru a získává mezinárodní uznání za slavnostní osvětlení
- Kdo má nárok na mateřskou a v čem se liší od rodičovského příspěvku
- ANB podporuje program Dostupné nájemní bydlení od SFPI