Makro: Hrozba jménem Evergrande

Evergrande je největší developer v Číně, který se několik posledních let točí ve spirále obřího dluhu a nyní je zřejmě na hraně bankrotu. Hodnota dluhopisů před pár dny poklesla zhruba za polovinu nominální hodnoty.

Evergrande má 107 miliard dolarů dluhu na rozvaze ke konci minulého roku, ale to je přesto číslo podceňující závažnost situace. Přidejte 80 miliard dlužních úpisů (částečně se překrývají s dluhem z rozvahy). Přidejte 90 miliard dolarůobchodních závazcích. Přidejte náklady na výstavbu již předem prodaných bytů.  

Správně by peníze za předprodané byty měly být v úschově u třetí osoby, aby nebyly ohroženy insolvencí, ale je běžné, že tyto peníze financují výstavbu a provozní náklady developerů.  Je to významná část jejich toku hotovosti. Evergrande nabízelo poslední dobou obrovské slevy na koupi bytů před dostavbou v případě, že zájemci platili hotově. Ty se však možná předplacených bytů nedočkají…  

Nikdo přesně neví, kolik Evergrande skutečně dluží, ale ta částka je neskutečně vysoká – bavíme se o stovkách miliard dolarů. Náklady na obsluhu dluhu byly vysoké už před touto poslední zastávkou, krátkodobé dolarové dluhopisy byly vydávány za 8-11%. Současný úrok není znám, protože firma si nyní nedokáže na trhu půjčit.  

Náznaky přicházející katastrofy se objevovaly dlouho dopředu, nyní však situace vygradovala. Akcie od ošklivého klesání přešla k pádu za vysokého objemu obchodování. Zoufalá snaha zachránit v pátek cenu vypuštěním zvěsti o mimořádné dividendě bylo lapáním po dechu. Akcie se zřítila o 30%.  

 

Přicházejí další strašidelné zprávy: Banky mrazí developerovi aktiva, zakazují vydávat hypotéky klientům na předprodej bytů a místní úřady zakazují rovnou předprodeje (poté, co se ukázalo, že peníze slouží na záplatování jiných dluhů)  

Nyní – proč je to tak důležité?  

Řekněme, že Evergrande je vyřízené. Jeho dluhy jsou enormní… my jsme si sice začali být neteční vůči vysokým částkám, ale stovky miliard dolarů dluhu v případě jednotlivé krachující společnosti nemají obdoby. Kromě toho, rozvahy čínských bank jsou také napnuté, pomysleme na Huarong, a nemovitostní sektor je jejich významné riziko. Nemovitostní trh je také úzce spjat s růstem čínské ekonomiky a je hlavním zdrojem bohatství Číňanů. Je také zdrojem příjmů pro místní vlády skrze prodeje pozemků. Evergrande je největší, ale je to jen nejvíce zřetelný úkaz v sektoru, který je na pokraji kolapsu. Je zde a bude mnoho dalších, v souvislosti s tím, kdy se rozšíří finanční nákaza a vyschnou úvěry.  

Obecně se nemovitostní bublina čínského realitního sektoru na západě odepisuje jako neprasknutelná, protože vše už běží tak dlouho. Ale tento rok je jiný, protože nejvyšší místa Pekingu varují před hrozícím krachem. Přesto – nestačí, aby Pekingská vláda splatila dluhy a zastavila nákazu? Množství a komplexita dluhů, často spojených s lokálními bankami a vládami neumožňuje zcela snadné odepsání a též Peking chce přerušit pocit implicitní garance splacení dluhů přinejmenším pro soukromý sektor.  

Pokud by ke krachu soukromých developerů skutečně došlo, zničí to celý ekosystém dodavatelů stavby a služeb, úspory a bohatství Čínských občanů a naruší to finanční systém a hospodářský růst. Pochopitelně to povede ke snaze nějak nebezpečí zažehnat, ale bylo by naivní si myslet, že žádné riziko nehrozí. Zkrátka – Čína, čili druhá největší ekonomika světa, se nachází na hraně, podobně jako Amerika v roce 2008. I když vyřešení čínského morálního hazardu je možné ještě odsunout do budoucnosti, rizika se neustále zvyšují.  

PS: Spekuluje se, že Tether je z velké části krytý dlužními úpisy čínských developerů. Pokud je to pravda, což by nasvědčovala nedávná varování čínské vlády před stablecoiny, nebo se toho přinejmenším lze obávat, může dojít k runu na Tether, krachu Tetheru, ostatních kryptoměn a nákazy klasických finačních trhů. Dle posledních zpráv má Tether zhoršující se problémy s likviditou, čemuž se jako významnému systemickému riziku, hodlám věnovat v následujícím článku.  

 

Richard Vrdlovec je investiční ředitel Zajišťovací fondu, dostupného kvalifikovaným investorům
Diverzifikovaný „all-weather fund“ obsahuje též zajišťovací opční strategii, která efektivně chrání proti budoucím velkým propadům na kapitálových trzích.

Zdroje: Bloomberg, Twitter, Facebook

Capital Consultant

Individuální správa majetku (‚wealth management‘) na mezinárodní úrovni. Uchováváme bohatství soukromým klientům i právnickým osobám. Vytváříme portfolia pro všechna období (‚all weather porfolios‘), která si povedou rozumně dobře i za nepříznivých ekonomických a tržních podmínek. Získejte individuální řešení, která odpovídají Vašim potřebám a životním situacím. Navrhneme Vám investice z širokého portfolia aktiv i produktů nejlepších mezinárodních správců (‚hedge funds‘).

Více informaci na: www.capcon.cz  twitter.com/capconcz  fb.com/capcon.czNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality