Ceny nemovitostí v nejvyspělejších ekonomikách jsou nafouknuté o 10 procent, říká Oxford Economics

Patria, 22.7.2021

Ceny nemovitostí v nejbohatších zemích jsou po desetiletém boomu, který je jedním z nejsilnějších od roku 1900, nadhodnoceny asi o 10 %, říká Oxford Economics.

Tato britská výzkumná firma označila jako nejrizikovější trhy s nemovitostmi Nizozemsko, Kanadu, Švédsko, Německo a Francii, přičemž svá zjištění založila na dlouhodobých trendech a poměrech cen k nájmu. Odhaduje se, že hodnoty ve 14 sledovaných vyspělých ekonomikách vzrostly za 10 let až o 43 %.

Současný boom by se mohl stát druhým nejdelším a třetím největším, pokud jde o růst cen za posledních 120 let. Konkuruje mu poslední vrchol v roce 2006 těsně před globální finanční krizí.

Ceny amerických domů v dubnu zaznamenaly největší cenový skok za více než 30 let, zatímco nemovitosti ve Velké Británii ve stejném měsíci vzrostly nejvíce za téměř dvacet let. Na obou trzích jsou hnací silou nízké hypotéční sazby, silná poptávka po větších nemovitostech na předměstí a nedostatečná nabídka.

Navzdory menšímu růstu v posledních dvou měsících se podle odhadů realitního makléře Savillse zveřejněného na začátku letošního roku zvýší průměrné britské ceny domů v příštích čtyřech letech až o 21 %.

Vysoké valuace a pokračující cenová inflace zvyšují vyhlídky na „velký zvrat cen“, ačkoli pomalejší růst hypoték v porovnání se situací před finanční krizí naznačuje mnohem nižší riziko prasknutí bubliny, uvedl Adam Slater, ekonom u Oxfordu.

„Klíčovým problémem pro nadcházející roky bude, jak se budou chovat reálné sazby vzhledem k protichůdným vlivům, jako jsou demografie, nadbytek úspor a možnost vyšší inflace,“ stojí v komentáři.

Zdroj: Bloomberg

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality