Nosíte svazky klíčů? Vyřešit je může systém hlavního a generálního klíče

Svazek klíčů od domu či bytu, další od chalupy, sklepa nebo garáže. Začínáte se sami ztrácet v tom, který kam patří, anebo se vám nechce nosit s sebou těžké klíče? Praktickým, a především bezpečným řešením je systém hlavního a generálního klíče, který vám ulehčí a zjednoduší kontrolu nad domácím zabezpečením.

Jak to funguje

Ačkoliv může znít název komplikovaně, systém hlavního a generálního klíče funguje jednoduše. Pracuje s uživatelskými právy, pomocí kterých můžete řídit přístupy k různým zámkům. Snadno určíte, kdo bude moci odemknout konkrétní dveře v domě, a jinam naopak zamezíte přístup. Hlavní klíč totiž zvládne odemknout dveře, které jsou mu podřazené, a ty zase mají přesně určená a omezená vlastní přístupová práva k dalším klíčům. Nad všemi klíči pak pomyslně stojí generální klíč, který odemkne veškeré zámky v objektu.

Kam se hodí

Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že systém hlavního a generálního klíče slouží hlavně firmám, opak je pravdou. Lepší kontrolu nad zabezpečením ocení i domácnosti a majitelé rekreačních nebo pronajímatelných objektů. Už žádný těžký svazek s deseti klíči od vchodových dveří, branky, garáže, zahradní kůlny, chalupy a podobně. Jeden klíč jednoduše odemkne více zámků, a vy nemusíte řešit infarktové situace – třeba když dorazíte na chalupu a zjistíte, že jste sice před odjezdem zamkli byt, ale klíče od chalupy leží pořád doma na stole.

Pro děti i zapomnětlivé

Rodinné domy mohou skrývat řadu nástrah, a malé děti mají mimořádný talent je nacházet. I pro tyto případy se hodí mít o zamykání přehled. Díky řízenému přístupu snadno vyčleníte dveře, které chcete uzamknout – třeba ty na půdu, do dílny, garáže, sklepa, ale i do skříně s nářadím nebo barvami či na balkon. Menší děti nebo zapomnětliví senioři se tak v domě „neztratí“ a dostanou se jen tam, kde je to pro ně bezpečné. „I v běžné domácnosti se osvědčí generální klíč, který například v případě požáru nebo zabouchnutých dveří zvládne vyřešit krizovou situaci a rychle odemknout potřebný zámek,“ dodává Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.

Do domu i do paneláku

Sjednocení klíčů a nastavení uživatelských práv může výrazně zjednodušit také zabezpečení a odemykání v bytových domech. Skoro každý obyvatel paneláku se někdy vydal s několik pater s odpadem, aby na místě zjistil, že nemá klíče od dvora či popelnice, ale jen od bytu. Právě tyto situace systém elegantně řeší. S jedním klíčem pak můžete odemknout nejen vchodové dveře, ale také kočárkárnu, kolárnu nebo sklep. Sjednocení klíčů a zámků přitom neznamená jakýkoliv bezpečnostní kompromis – právě naopak. „Přechod na systém hlavního a generálního klíče motivuje majitele, aby se zaměřili na celkové zabezpečení domu, prověřili bezpečnost zámkových vložek, nevyhovující vyměnili a minimalizovali tak riziko vloupání,“ uzavírá Neuvirt.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky